, , , ,

OneCoin: kripto’nun en ünlü Ponzi şemasına derin bir dalış

Onecoin sınıf davası davasıyla ilgili en son kararı takiben, kriptodaki en büyük Ponzi şemasına bakıyoruz.

Onecoin’e karşı toplu dava davasındaki son karar, onecoin’in kurucu ortağı Konstantin Ignatov‘u kız kardeşine karşı ifade vermeyi kabul ettikten sonra sanık olarak reddetti. Ignatov, “Cryptoqueen ” olarak da bilinen onecoin’in rezil lideri ve yüzü olan Ruja Ignatova‘nın kardeşidir.”Ignatova 2017’te ortadan kayboldu ve o zamandan beri yetkililerden ve genel halktan kaçmayı başardı.

Ignatov, dolandırılan onecoin yatırımcıları tarafından başlatılan davadan kovulurken, mahkeme belgeleri aynı davanın Ignatova’yı hedef almaya devam edeceğini gösteriyor. Her iki kardeş de, Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı tarafından getirilen ve 90 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecek başka bir davada da hala sanıklar.

6 Mart 2019’da Los Angeles‘ta tutuklanan ıgnatov, kız kardeşine karşı açıkça konuştu ve ortadan kaybolmasından bu yana onunla temas kurmadığını ve onu bulmak için özel bir dedektif tuttuğunu iddia etti. Bir blockchain veri ve eğitim kaynağı olan Cointelligence‘ın kurucusu ve CEO’su Yavin, verdiği demeçte:

“Onecoin’in yatırımcıları, aslında gözaltında olan Ignatov’un peşinden giderek, paralarının en azından bir kısmını geri alma şansına sahip olacağını umuyordu. Ancak, mahkeme tarafından yeterli ayrıntı vermediği konusunda uyarıldıktan sonra davayı şimdi bırakma seçimleri, aceleci olabileceklerini gösteriyor. Bu kararın hiçbir şekilde Ignatov’un masum olduğunu gösterdiğini sanmıyorum. Ve yatırımcıların vazgeçmeye hazır olduğunu sanmıyorum.”

Ignatov, OneCoin ve Ignatova’ya karşı açılan davalardan birinin davalı olarak görevden alınmasıyla birlikte, birçoğu şimdi Onecoin’in bu kadar çok insanı nasıl aldattığını ve kurbanlarının neler yapabileceğini merak ediyor. Gerçekten de, onecoin’in üzücü hikayesi o kadar popüler hale geldi ki, yaklaşan bir TV şovuna bile ilham verdi.

OneCoin: Tarih

Onecoin’in arkasındaki tarih kırmızı bayraklarla dolu. 2014 yılında kurulan Bulgaristan merkezli şirket, çok düzeyli bir pazarlama planının tipik yapısını izledi-ancak bir bükülme ile. Satılacak hiçbir ürün veya üyelik yoktu; bunun yerine, OneCoin destekleyicilerinin bir sonraki Bitcoin (BTC) olduğunu iddia ettiği bir kripto para birimi vardı.

Cryptocurrency topluluğunun içinde ve dışında birçok kişi bu aldatmacayı gördü. MLM modeline aşina olanlar, operasyon ve pazarlamadaki benzerlikleri görmek için hızlıydı ve kriptoya aşina olanlar, hiçbir blockchain veya ağ olmadığını açıkça görebiliyorlardı. OneCoin kripto para birimi neredeyse hayal gücüydü. Milyarlarca dolarlık piramit şemasının sergilenmesi, 2015’te rapor edilen Cointelegraph da dahil olmak üzere çeşitli satış noktalarında da yayınlandı. Bazı kurumlar ve devlet kurumları da OneCoin hakkında uyarı vermek için hızlı davrandılar.

Bununla birlikte, şirket yıllar boyunca son derece popüler hale geldi ve onecoin jetonlarını içerdiği iddia edilen üyelik paketlerini ve daha fazlasını elde etme yeteneğini sattı. Bunlar, xcoinx özel borsasında fiat para birimi ile değiştirilebilir, ancak üyeler yalnızca satın alınan üyelik paketi tarafından belirlenen sınırlı bir miktarı satabilirler. Bu hareket, ponzi planının yatırımcıları bir dereceye kadar yatıştırırken daha uzun süre fon dolaşmasına izin verdi. Yavin yorumladı:

“Yatırımcılarını tüm uyarıların’ nefret edenlerden ‘ geldiğine ikna ettiler ve ABD’ye karşı bir zihniyet yarattılar. Onecoin’in çalışmaya devam etmesinin bir başka nedeni de düzenleyicilerin yeterince çalışmamasıdır, örneğin İngiltere’deki FCA, insanların Onecoin’i satmasını engellemek için yeterli değildir ve son kez birkaç ay önce kontrol ettim, bu hala devam ediyordu!”

OneCoin, onecoin, Ignatova ve diğer destekleyicilerin karizmatik yüzünün kripto para birimini dikkatsiz kurbanlara konuştuğu abartılı prodüksiyonlar yapmak gibi acımasız ve üst düzey pazarlama taktikleri ile biliniyordu. Tipik OneCoin tarzında Ignatova’nın Onecoin’i “Bitcoin Katili” olarak adlandırdığı ve ona karşı konuşan herkesin “nefret ettiği” Londra’daki SSE arenasında dramatik, ateş dolu “Coin Rush ” gösterisini örnek olarak alın.”

Piramit parçalanmaya başlar

Yukarıda belirtilen olayda Ignatova, Onecoin’in yeni ve geliştirilmiş bir blockchain alacağını ve OneCoin arzının iki katına çıkacağını ve böylece mevcut olanların holdinglerini iki katına çıkaracağını belirtti. Bununla birlikte, iki hafta sonra, Bitcoin geliştirme alanında tanınmış bir figür olan Bjorn Bjercke’nin, onecoin’in teknik direktörü olma ve reddettiği gerçek bir blockchain geliştirme teklifiyle yaklaşıldığı bildirildi. Çelişkiler ve boş vaatler Onecoin’in kucağında birikmeye devam etti ve bu noktada, sözde değişimi Mart 2016’dan bu yana birkaç ay boyunca kapatılmıştı.

Kült benzeri Ponzi planıyla ilgili birçok uyarı ve öykünün ardından, birçok yatırımcı, özellikle yeni bir kamu değişimi vaatlerinin asla yerine getirilmediği için sinirlenmeye başladı. Yine de, gösteri, Ignatova’nın ortadan kaybolduğu ve onecoin piramit şemasının parçalanmaya başladığı Ekim 2017’ye kadar devam etti.

Cointelegraph, etkilenenler için bir destek grubu Kuran Onecoin’in Ponzi planının kurbanı olan Jen McAdam ile konuştu. Onecoin’in hem şirketin eylemleri hem de onecoin’in “blockchain ” in teknolojik yönleri aracılığıyla kendisini yavaş yavaş bir aldatmaca olarak nasıl ortaya çıkardığını açıkladı.”McAdam ve arkadaşları ve ailesi 250.000 Euro‘dan (298.800$) fazla yatırım yaptı ve kaybetti, ancak ona göre, sadece Ocak 2017’de SQL sunucusunun bir blockchain olmadığını ve kripto oluşturamadığını fark etti:

“Onecoin yatırımından birkaç ay sonra banka hesapları kapanmaya başladı ve yeni hesaplar açacaktı. Bu sık sık olmaya başladı ve bu sadece endişelerimin başlangıcıydı. Ocak 2017’ye kadar, Onecoin’in dünya çapında sahte kripto para birimi dolandırıcılığından başka bir şey olmadığını fark ettim.Sonunda OneCoin liderlerinden biri bana bir sesli mesaj bıraktı ve Onecoin’in Blockchain’in bir devamı sunucusu olduğunu belirtti. Bu, tüm kırmızı bayrakların daha sonra yıkıcı bir gerçekliğe dönüştüğü zamandı.“

Ignatova’nın kardeşi Ignatov mantoyu aldı ve 6 Mart 2019’da Los Angeles’ta tutuklanana kadar yaklaşık iki yıl boyunca onecoin dolandırıcılığına devam etti. Bir sivil sınıf davasından kovulmasına rağmen, Ignatov Ekim ayında kara para aklama ve dolandırıcılık suçlamalarından suçlu bulundu. 4 Aralık 2019 ve tutuklanmasının ardından New York Bölge Savcısı tarafından açılan bir ceza davasında 90 yıla kadar hapis cezasına çarptırıldı. Ancak, ABD Mahkemesi hükümetin taleplerini takiben cezayı bir kereden fazla erteledi,ancak şimdi Kasım ayında gerçekleşecek. 11.

OneCoin ne kadar büyüktü?

Söz konusu sınıf davası davasına yol açan soruşturma, yaklaşık 4.4 milyar dolarlık bir satış geliri ortaya çıkarırken, OneCoin ile yakın çalışan bazı kaynaklar, planın 19.4 milyar dolara kadar çalınabileceğini iddia ediyor. Özel bir soruşturma ajansı olan Digitpol’e göre, Çin’deki kolluk kuvvetleri yaklaşık 267 milyon dolar toplayabildi ve bu süreçte 98 kişiyi kovuşturdu.

Merkez bankalarından ve diğer devlet kurumlarından bir uyarı eksikliği yoktu, ancak dünyanın dört bir yanındaki insanlar hala bunun için düştü. McAdam, Cointelegraph’a verdiği demeçte, onecoin’in 3.5 milyondan fazla üyeye sahip olduğunu iddia etmesine rağmen, bu sayı abartılı görünüyor. Ayrıca Cointelegraph’a yardım için destek grubuna ulaşan binlerce kişi hakkında bilgi verdi:

“Şu anda her kıtayı kapsayan dünya çapında 10.000’den fazla Onecoin Kurbanımız var. Bu noktada, Onecoin’in de bir kült olduğunu ve yatırım yapan birçok üyenin hala çok fazla beyin yıkadığını ve onecoin’in bir aldatmaca olduğunu inkar etmek istiyorum. Her gün OneCoin üyeleri bu aldatmacanın gerçekliğine uyanıyor ve harap ve hatta intihar eden onecoin yatırımcılarının/kurbanlarının talebi, onecoin kurban destek gruplarına katılmak için endişe verici sayılarda artıyor.”

Onecoin’in arkasında olanlar

Birkaç kişi Onecoin’e bir şekilde ya da başka bir şekilde bağlandı, bazıları projeyi tanıtmak ya da katılmak için tutuklandı, diğerleri ise kaçıyor. Planın arkasındaki insanların çoğu anonim kaldı ve herhangi bir organize suç katılımı olup olmadığı da belli değil. Yatırımcılar tarafından açılan davada, onecoin Ltd, Ignatova, Ignatov, Sebastian Greenwood ve Mark Scott da dahil olmak üzere çeşitli isimlerden bahsedildi.

Greenwood daha önce feshedilmiş piramit şeması Unaıco’da yer aldı ve onecoin için çeşitli kapasitelerde çalıştı. Birçok OneCoin figürü, Onecoin’in eski Başkanı Nigel Allan gibi şüpheli bir geçmişe sahipti ve Ignatova ile düşmeden önce Crypto 888 ve Brilliant Carbon gibi benzer piramit şemalarında yer aldı.

Öte yandan, ırina Andreeva Dilinska, David Pike ve Nicole Huesmann da sınıf davasında sanık olarak adlandırıldı ve bazıları haksızlığa uğradı. OneCoin için işe alımda önemli bir figür olan Le Quoc-Hung, yakın zamanda yeniden ortaya çıktı ve onecoin kanallarını başka bir aldatmacayı teşvik etmek için kullanıyor, ancak nerede olduğu bilinmiyor.

Ayrıca, özel bir sermaye Fonu olan “Fonero fonları” aracılığıyla yaklaşık 400 milyon dolar akladığı iddia edilen Pike de dahil olmak üzere onecoin ve üyeleri için para aklamakla suçlanan birkaç kişi ve kuruluş da suçlandı. Fonero fonlarının baş işletme sorumlusu Pike, fonların dolandırıcılıktan geldiğini bilmediğini iddia etti. Scott’ın ayrıca Onecoin’in fonlarını akladığına inanılıyor.

Özellikle destekleyiciler ve işe alımcılar olarak dahil olduğuna inanılan diğer birçok önemli kişi ABD dışında tutuklandı ve son zamanlarda Singapur’da iki onecoin destekçisi mahkum edildi. Onecoin Ponzi şemasının kökleri derinlere uzanıyor, öyle ki kiliselerin bile dahil olduğu tespit edildi. Bir blockchain analitiği ve kara para aklama karşıtı firma olan coinfirm’in kurucu ortağı ve Pazarlama Direktörü Grant Blaisdell, cointelegraph’a verdiği demeçte:

“Ekim 2019’da Coinfirm, Reclaimcrypto’yu başlatmak için global ınvestigations firması Kroll ile bir araya geldi. Ortak girişimin başlatılmasından bu yana, onecoin ile ilgili yüzlerce iddia sunuldu ve aldatmacanın gerçek ölçeğini gösterdi. Şu andan itibaren, hala zimmete para geçirmekte olan birçok Adres tespit ettik.”

Kurbanlar ne yapabilir?

Onecoin’e kaybedilen fonları veya bu konuda herhangi bir aldatmacayı kurtarmak kolay olmasa da, yapılabilecek birkaç şey var. Mcadam’a göre, onecoin kurban destek grupları aldatmacayı açığa çıkarma ve farkındalığı artırma konusunda ilerleme kaydetti:

“3 yıldır ben ve dünya çapında bir insan ağı, onecoin Aldatmacasını açığa çıkarıyor ve dünya çapında yetkililerle çalışıyor. Kişisel odak noktam da kurbanlar için adalete odaklanmaktı. Bu, dünya çapında mağdurlara yardım etmeyi ve desteklemeyi, dünya çapında medyaya odaklanarak ve onlarla iletişim kurarak farkındalık yaratmayı, BBC‘nin başarılı podcast’i the Missing Cryptoqueen ile ilgili olarak BBC’ye katılmayı ve çalışmayı içerir.”

McAdam ayrıca cointelegraph’a, davalar sona erdiğinde ve Onecoin’in arkasındaki insanların parmaklıklar ardında olmasının mümkün olduğunu söyledi “ ” ABD Mahkemeleri küresel bir onecoin kurban varlık kurtarma fonuna odaklanacak ve avukatlar daha sonra mağdurların paralarını kurtarmalarına yardımcı olmak için ilgilenecekler.”Blaisdell ayrıca kurbanların yardım almak için Coinfirm‘e dönebileceğini belirtti:

“Coinfirm, güvenilir ortaklarıyla birlikte, yardım için bize ulaşan mağdurlar için kapsamlı varlık kurtarma stratejisini hazırlamak için daha fazla çalışıyor. Tüm onecoin kurbanlarına, Geri Kazanım Kripto sistemimiz aracılığıyla iddiaları yükseltmelerini şiddetle tavsiye ediyoruz, böylece potansiyel kurtarma sürecinde onlara yardımcı olabiliriz.”

Bu arada, iki OneCoin destekçisi yakın zamanda Meksika’da ölü bulunduğundan, bazılarının daha sert önlemlere başvurmuş olması mümkündür, ancak yerel kartellerin suça karışmış olması da mümkündür.

Dolandırıcılığı hala büyük bir endişe vardır

Onecoin’in arkasındaki ilham ile Ignatova, hala kayıp ve kardeşi tutuklandı, aldatmaca ölü ve gömülü gibi görünüyor. Ancak, Onecoin’in web sitesi kaldırılmış olsa da, hareket tamamen ölü görünmüyor. Aslında, Ignatov ve topluluğun diğer üyelerinin tutuklanmasının ardından, OneCoin yetkilileri bunun bir Ponzi planı olduğunu ve hatta Ignatov’u serbest bırakmak için bir dilekçe imzaladığını bildirdi.

Şimdi, verim tarımı merkezi olmayan finans yoluyla popüler hale geldikçe, bu yeni sektör de yeni dolandırıcılıkları çekiyor. Maruz kalan bir başka büyük aldatmaca olan PlusToken, kullanıcılara defı borç verme ve faiz protokollerine benzer şekilde mevduatlarını iade etme sözü verdi. Aslında, dolandırıcılar hala yükselişte ve kripto endüstrisini bir bütün olarak etkileyebilir. Mcadam’ın cointelegraph’a verdiği demeçte, bu tür dolandırıcılıkların gerçekten ortadan kalkması pek olası olmasa da, potansiyel yatırımcılar her zaman onları nasıl tespit edecekleri ve önleyecekleri konusunda kendilerini eğitmek için zaman ayırmalıdır:

“İnsanlar özellikle medya platformlarında farkındalık yaratarak yardımcı olabilirler. OneCoin aldatmacası hala devam ediyor ve dünyanın dört bir yanındaki masum insanlar hala hayat tasarruflarını kaybediyor ya da bir ömür boyu borç giriyor. İnsanları bilinçlendirmek için dünyada bu kadar yüksek finansal kaybı ile karşı karşıya gelen masum insanları korumak, mağdurların hak ettikleri insanlar sahte cryptocurrency dolandırıcılığı konusunda dünya çapında eğitmek yardımcı adalet alma yolunda yardım eder.”

Bir cevap yazın