, , ,

Defı patlaması: Uniswap, günlük hacimde Coinbase Pro’yu aşıyor

Unıswap‘ın hacmi, Defı talebi patladıktan sonra coinbase Pro‘nun günlük hacmini aştı.

Ethereum‘da en çok kullanılan merkezi olmayan değişim (DEX) olan Uniswap, 30 Ağustos’ta günlük hacimde Coinbase‘i aştı. Merkezi olmayan finans (Defı) pazarının patlayıcı büyümesi, birçok hevesli yatırımcıyı merkezi Borsalar üzerinde Dexes’e itti.

Unıswap verilerine göre, platform 24 saatlik hacimde 426 milyon dolar işledi. CoinMarketCap verilerine göre, aynı dönemde Coinbase Pro, 349 milyon dolarlık bir hacme sahipti.

Uniswap’ın popülaritesi neden bu kadar hızlı artıyor?

Haziran ayından bu yana, Defı protokollerinde kilitlenen toplam değer 1 milyar dolardan 7.7 milyar dolara yükseldi.

Dalgalanmanın ardından, Defı ile ilgili birçok küçük belirteç, özellikle yönetişim belirteçleri ortaya çıktı. Merkezi borsalarda listelenmeden önce, merkezi kuruluşların onayını gerektirmediği için genellikle Uniswap’ta başlatılırlar.

Bir örnek olarak,  (YFI) ilk olarak piyasaya sürüldü, Uniswap gibi merkezi olmayan borsalarda işlem gördü. Ardından, Poloniex, FTX ve sonunda binance belirteci listeledi.

Küçük ve orta ölçekli Defı ile ilgili birçok belirteç, özellikle büyük borsalarda listelenmeyenler olmak üzere unıswap’ta aktif olarak işlem görmektedir.

Defı pazarının hızlı genişlemesiyle desteklenen Unıswap’taki Defı belirteçlerinin bolluğu, Unıswap’ın üstel büyümesini katalize etti. Uniswap’ın yaratıcısı Hayden Adams şunları yazdı:

“Vay canına, Uniswap 24hr işlem hacmi ilk kez Coinbase’den daha yüksek. Uniswap: $ 426M banka Coinbase: $ 348M. bunun ne kadar çılgın olduğunu ifade etmek zor.”

Uniswap’taki artan kullanıcı etkinliği, günlük Ethereum işlem hacminde gözle görülür bir artışla da çakışıyor.

Ethereum blockchain explorer Etherscan, Ethereum işlemlerinin sayısının Ocak ayında yaklaşık 435.000’den Ağustos ayında 1.1 milyonun üzerine çıktığını gösteriyor.

Ethereum blockchain’deki günlük işlem etkinliği, iki yıl içinde ilk kez 2018 seviyelerine yaklaşıyor. O zamanlar eth, tüm zamanların en yüksek fiyatı olan coinbase’de 1.400 $ ‘ I aştı.

DeFi çılgınlığı devam edecek mi?

Defı pazarının büyümesinin hızı, Defı madeni paralarını “hasat etmek” için benimkinden daha kazançlı olabileceği bir noktaya yükseldi. Clearmatics markets Başkanı Tim Swanson‘un dediği gibi:

Ethereum mempool‘da 150k’dan fazla txn var ve hatta ‘yavaş’ bir tx ücreti yaklaşık $10. bu, madenciler için çok fazla $$$ gibi gelebilir (diğer zaman dilimlerine göre), ancak DeFi sikkelerinin hasat edilmesine yönelik sermayenin yatırım getirisi, kalıcı kayıplarla bile muhtemelen daha yüksektir.”

Bu nu anlattı piyasanın yukarı yönlü eğilim yavaşlama belirtileri gösteren Uniswap üzerinde nu anlattı pazarı dik momentum ve ses seviyesini gösterir.

Bir cevap yazın