, ,

Bitcoin fiyatı Ralliye devam ediyor, olumlu hissiyatlar grafiklerin dışında

Temmuz ayının sonundan bu yana, Bitcoin ile ilgili olumlu tweetler önemli ölçüde arttı ve fiyatına olan ilginin artması anlamına geliyor.

Geçtiğimiz birkaç hafta içinde, bitcoin (BTC) fiyatı aylar süren parasal durgunluğun ardından yeniden canlandı. 23 Temmuz’dan bu yana, tek bir Bitcoin’in değeri yaklaşık %20 arttı. Sadece bu değil, Mayıs ayı başlarında arz sıkışmasından bu yana yana doğru işlem gördükten sonra, önde gelen para birimi, tüm önemli $10,000 psikolojik eşiğini kırdı ve böylece birçok sıradan yatırımcının bir kez daha kripto yutturmaca trenine geri atlamasına neden oldu.

Bitcoin’in son fiyat artışı da bir perakende patlamasına neden oldu ve dünya çapında bir dizi ticaret platformu, bitcoin’in çok yüksek işlem hacimlerini bildirdi. Bu yükseliş piyasa faaliyetinin bir sonucu olarak, önde gelen kripto pundit ve BİTBULL Capital CEO’su Joe DiPasquale, kısa bir süre önce bu son dalgalanmanın bir kez daha FOMO unsurunu ya da kripto partisine geç kalabileceklerine inanan sıradan yatırımcılar arasında kaçırılma korkusunu artırdığını belirtti.

Benzer bir duyguyu yineleyen Joshua Frank, veri toplama araçları sağlayıcısı olan Tıe‘nin kurucu ortağı ve CEO’su cointelegraph’a, tarihsel olarak konuşursak, volatilitenin, özellikle de en son 9,000 $ ‘dan 12,000 $‘ a kadar olan Bitcoin’e önemli yeni ilgi ve yatırımcı dalgalarına yol açtığını söyledi. Frank, Bitcoin’i tartışan 30 günlük ortalama Twitter kullanıcısı sayısının son iki hafta içinde 24.000‘den 30.000‘e yükseldiğini belirtti:

“Bitcoin, 16 temmuz’daki Twitter aldatmacasının ardından 26 Haziran 2019’dan bu yana en yüksek günlük tweet ses seviyesine ulaştı. Run-up‘ın aldatmaca ile herhangi bir korelasyona sahip olduğu açık olmasa da, geçmişte gördük ki, her şey eşit, bitcoin hakkında ne kadar çok kullanıcı konuşursa, varlık o kadar iyi performans gösterir.”

Bir kripto değişimi ve kurumsal aracılık hizmeti olan Bequant‘ın araştırma Başkanı Denis Vinokourov, cointelegraph’a, volatilitenin artmasından bu yana, firmasının bu son mitingden önce günlük yaz ortalamalarının yaklaşık %40 oranında atladığını gözlemlediğini söyledi.

Üst cryptocurrencies hızlı ilerlemeye başladı

Cointelegraph ayrıca, cryptocurrency ticaret ve yatırım platformu etoro‘daki piyasa analisti Adam Vettese ile son piyasa eylemini de tartıştı. Kripto fiyatlarının Temmuz ayı sonunda toplanmaya başlamasından bu yana, açılan kripto pozisyonlarının sayısının önceki iki haftaya göre %115 arttığını belirtti. Aynı zaman diliminde, kripto enstrümanlarındaki işlem hacmi de %162 arttı. Açılan Bitcoin pozisyonlarının sayısı 222% artarak ether (ETH) için 421% ve xrp için 170% arttı.

Dijital varlık ticaret platformu Crosstower‘ın Satış Direktörü Christophe Michot, geçtiğimiz birkaç hafta boyunca, firmasının günlük işlem hacminde %219‘luk bir artış ve aynı zaman diliminde günlük ortalama kayıt sayısında %66‘lık bir artış gözlemlediğini iddia etti.

Michot ayrıca, Mart ayı ortasındaki geri çekilmeden bu yana, pazarın bir bütün olarak güçlü bir yükseliş tersine döndüğünü vurguladı. Örneğin, bitcoin 210% ‘ in üzerine çıktı ve Ethereum Mart 11, 2020’in “Kara Perşembe” çöküşünden bu yana %364 geri döndü.

Kripto piyasası Rallisi, ABD OCC‘NİN bankalar tarafından bitcoin’in gözaltına alınmasına izin veren son açıklamasının yanı sıra, bazı uzmanların ABD dolarını devalüe etmeye devam edeceğine inandığı yakın gelecekte Fed tarafından yayınlanacak başka bir teşvik paketinin duyurulması gibi olumlu haberlerin topuklarına geldi.

İnsanların kripto ile ilgili duyguları yükseliyor

12 Temmuz’da, Bitcoin’in uzun vadeli duyarlılık puanı-son 50 gün boyunca yatırımcı duyarlılığının önceki 200’e kıyasla karşılaştırılması-ayın sonunda Bitcoin’in koşusuna kadar tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Benzer şekilde, günlük duyarlılık puanı, Twitter’daki olumlu veya olumsuz konuşmaların Son 24 saat içinde belirli bir madeni para hakkında önceki 20 gün boyunca ne kadar olumlu veya olumsuz konuşmaların yapıldığının bir ölçüsünü temsil eder.

Yatırımcıların günlük duyarlılık puanı, 20 Temmuz’dan Ağustos’a kadar her gün olumlu (50’nin üzerinde) kaldı. 1. Bitcoin 12.000 $işaretini geçemedikten ve 1.400 $ ‘ a geri çekildikten sonra bile, yatırımcı duyarlılığı sadece 50 saat boyunca 28’in altına düştü ve yatırımcıların Bitcoin üzerinde son derece olumlu kaldıklarını ima etti.

Frank, Cointelegraph’a verdiği demeçte, Geçtiğimiz ay boyunca Bitcoin’in uzun vadeli finansal geleceğini tartışan tüm tweet’lerin yaklaşık %68’inin olumlu olduğunu söyledi. Benzer şekilde, Michot, Crosstower’ın medya verilerine göre, pazarın yeni bir boğa koşusunun ilk aşamalarında olduğunu da sözlerine ekledi: “aile ofislerinden ve diğer geleneksel danışmanlık firmalarından bir başka olumlu duygu geliyor. Bu firmalar, kripto para piyasalarına maruz kalmak isteyen müşterilerin artan taleplerini görüyorlar.”

Diğer kripto ile ilgili teklifler de yüksek uçuyor

Son kripto dalgalanmasının başlamasından bu yana, diğer Defı ile ilgili belirteçlere olan talebin belirgin bir şekilde artmasıyla birlikte stablecoins kullanımında bir artış olmuştur. Kurumsal yatırımcılar için bir ticaret platformu olan Tradeblock‘un kurumsal araştırma Direktörü John Todaro, cointelegraph’a verdiği demeçte:

“Stablecoin dolaşımdaki arzlar son 6 ay içinde önemli ölçüde arttı, Tether mevduatlarda yaklaşık 10 milyar dolar ve USDC 1 milyar dolardan fazla gördü. Bu küçük görünebilir, ancak bu mevduatlar Circle ve Tether, bir dereceye kadar, büyük müşteri mevduatlarına sahip bankalara zarar verir. Müşteri mevduatlarında 5-10 milyar dolar, küçük ve orta ölçekli bir ABD ticari Bankasına eşdeğerdir.”

Todaro, tüccarların benimsenmesinin hala stablecoins için sınırlı kalmasına rağmen, gelişmekte olan ekonomilerde ve Latin Amerika, Orta Doğu‘nun bir kısmı ve bir dereceye kadar Hong Kong gibi siyasi istikrarsızlığa sahip olanlarda bu varlıklara gerçek bir talep olduğunu da sözlerine ekledi. Ayrıca, türev hacimlerinin son zamanlarda (Deribit, CME ve diğerlerinde) arttığını, ancak bunun büyük bir kısmının fiyat hareketine bağlı olduğunu, çünkü artan volatilitenin neredeyse her zaman artan ticaret hacimlerine yol açma eğiliminde olduğunu belirtti.

Vinokourov, son zamanlarda düşük volatilite ve ince işlem hacimlerinin büyüsünün, son hafızadaki dijital varlıklar için en yoğun dönemlerden birine dönüştüğüne inanıyor: “bitcoin $11,000’in üzerinde işlem gördüğünde spot ve türev mekanlardaki hacimler daha da yükseldi ve diğer büyük kap varlıkları lockstep‘te izledi.”Vinokourov daha fazla opined:

“Ethereum volatilite profilinin evrimine özel dikkat gösterilmelidir; bu, son yüksek seviyelerden çıkmasına rağmen, Bitcoin’e göre yükselmeye devam etmektedir. Bu, ikinci en büyük kripto para birimi için daha fazla potansiyel volatilite olduğunu göstermektedir.”

BTC korku ve açgözlülük endeksinin fiyatı ile ilişkisi

Keşfetmeye değer bir diğer husus, Bitcoin’in korku ve açgözlülük Endeksi ile fiyatı arasında var olabilecek veya olmayabilecek olan ilişkidir ve eğer metrik olası bir fiyat yönü önerebilirse. Konuyla ilgili görüşlerini açıklayan Todaro, Endeksin bir dereceye kadar fiyattan etkilenen birkaç değişkene dayanarak hesaplandığını ve Endeksin fiyat artış hızı, tüm zamanların en yüksek fiyatları ve fiyat momentumu gibi belirli niş girdileri takip etmesine neden olduğunu belirtti.diğer parametreler arasında.

Örneğin, piyasada büyük bir çöküş varsa, volatilite artacak ve endeks piyasanın yüksek bir korkuya sahip olduğu sonucuna varacaktır. Bunu yaparken, endeks nihayetinde fiyatı takip eder. Ek olarak, endeks, yüksek açgözlülük anlamına gelen pozitif kripto ile ilgili terimlere yüksek ilgi gösteren Google trendlerini yakalar. Bu nedenle Todaro, Endeksin mevcut ve gelecekteki yatırım kararlarını vermek için kullanılabileceğine inanıyor:

“Bitcoin fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyelerine geri dönmese de, bu, tarihinin son derece açgözlü okuyacağı 10 günlük bir süre boyunca en hızlı fiyat kazancıydı ve bu yüzden belki de satmanın ve beklemenin zamanı geldi.geri çekilme yeniden girmek için.”

Araştırmaya değer bir başka korelasyon, Bitcoin ve S&P 500 arasındaki korelasyondur. Quantum Economics‘in kurucusu Mati Greenspan‘a göre, kripto varlıkları ile s&p 500 arasındaki daha önce yüksek korelasyon şimdi azaldı:

“Bu yılın başlarında, çok varlıklı erken pandemik satış nedeniyle korelasyonun 0.6’e yükseldiğini açıkça görebiliyoruz. Bununla birlikte, şimdiye kadar, bir kez daha 0.2’nin altındayız, bu da temelde artık günlük bazda bir korelasyon olmadığı anlamına geliyor.”

Buna ek olarak, Greenspan, 0.6 zirvesinin bile sadece çok gevşek bir korelasyonu temsil ettiğini belirterek, “birçok hisse senedi, tamamen farklı endüstrilerde olsalar bile, genellikle 0.8’in üzerinde, birbirleriyle çok yüksek bir korelasyona sahiptir ve birçok altcoin benzerdir.”

Bir cevap yazın