, ,

Hindistan Hükümeti Aktif Olarak Yeni Kripto Yasağı İçin Çalışıyor

Hint mahkemelerinin kripto üzerindeki battaniye yasağını kaldırmasından beş ay sonra, bir yetkili hükümetin kriptoyu yasaklayan yeni bir yasa düşündüğünü söyledi.

Bir Hint hükümet yetkilisi, iki Bakanlığın ve Hindistan Merkez Bankası‘nın, alt kıtadaki kripto para birimlerini yasaklamak için yasal bir çerçeve üzerinde aktif olarak çalıştığını iddia etti.

Ağustos ayına göre. 4 Hint haber sitesi moneycontrol‘den gelen rapor, Hindistan’daki yetkililer kripto para birimi ticaretini yasaklayan bir yasayı geçmek için hazırlıklar yapıyorlar. Site, anonim bir yetkilinin, Elektronik ve Bilgi Teknolojisi Bakanlığı, Hukuk ve Adalet Bakanlığı ve Hindistan Merkez Bankası arasındaki istişarelerin böyle bir yasanın çerçevesi ile ilgili olarak başladığını söyledi.

Yetkili,” Meclis oturum için yeniden başlatıldıktan sonra, yasayı onaylamayı umuyoruz. ” dedi. Parlamentonun Ağustos ayı sonlarında veya Eylül ayı başlarında yeniden toplanması bekleniyor.

Yetkili, hükümetin kripto firmalarıyla uğraşan bankalar için rbı‘nin battaniye yasağı gibi yöntemlerden ziyade yasal değişiklik yoluyla kriptoyu yasaklamayı düşündüğünü, çünkü daha bağlayıcı olacağını belirtti. Kişi, “ticaretin yasadışılığını açıkça tanımlayacak” dedi.

Cryptocurrencies yasaları

Mart ayında, Hindistan Yüksek Mahkemesi, Temmuz 2018’ten bu yana rbı tarafından dayatılan kripto işletmeleriyle uğraşan bankalara yönelik bir battaniye yasağını kaldırdı. İptal, ülke genelinde yeni borsalarda bir patlamaya yol açtı.

Bununla birlikte, hükümet yetkilileri, Rbı yasağı yerine Hindistan’da kripto para birimlerine izin vermeyen yeni bir yasa yürürlüğe koyma fikrini dile getiriyorlar.

Hint cryptocurrency exchange Coinswitch‘in kurucusu ve CEO’su Ashish Singhal,  hükümetin dijital para birimlerine genel bir yasak getirme şansının 2019’te bu yıla göre daha yüksek olduğunu söyledi. Kriptografinin Hindistan genelinde nasıl algılandığına dair bir değişiklik olduğunu ve umarım daha iyi olacağını söyledi.

Kilitleme sırasında kripto sığınağı

Hindistan’ın birçok bölgesi, Mart ayında bir kilitleme emri verildiğinden beri pandemi nedeniyle hareket konusunda bazı kısıtlamalarla karşı karşıya kalsa da, ülkedeki kripto borsaları, bazı yatırımcıların geleneksel varlıklardan uzaklaşmasıyla güçlü bir büyüme bildirdi.

Mayıs ayında, Hindistan merkezli coindcx borsasının, rbı yasağının kaldırılmasından bir hafta sonra ortalama kullanıcı sayısının on katı olduğunu ve 2020 yılının 1.çeyreğinde %47’lik bir artış olduğunu bildirdi. Ticaret platformu WazirX ayrıca Mart ve Nisan aylarında %80’in üzerinde bir aylık büyüme kaydetti. Buna ek olarak, Amerika Birleşik Devletleri merkezli kripto değişimi Coinbase, Nisan ayından itibaren kriptodan kriptoya dönüşümler ve ticaret hizmetleri sunan Hint pazarına girdi.

Moneycontrol, ” cryptocurrency’deki milyonlarca dolarlık iş her hafta yapılıyor ve kilitlenme hacimleri artırıyor.”

“Geleneksel varlıklar, koronavirüs salgını tarafından hırpalanmış ekonominin sağlığı ile ilgili endişeleri aştığından, giderek artan sayıda yatırımcı sanal para birimlerine sığındı.”

Bir cevap yazın