, ,

Bitcoin Fiyatı Türk Lirası Karşısında Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Türk Lirası, yabancı rezerv satışlarına rağmen rekor seviyelere ulaştığında Steve Hanke, sadece “altın destekli bir para Kurulu” nun ekonomiyi kurtarabileceğini söylüyor.

Ünlü bir bitcoin şüphecisi, Ulusal fiat para birimi çökerken Türkiye‘yi kurtarmak için altın destekli bir para birimi çağrısında bulundu.

John Hopkins profesörü Steve Hanke, Pazartesi günü yaptığı bir tweette, zor paranın artık lirayı desteklemek için milyarlarca dolar harcayan Türkiye için tek çıkış yolu olduğunu savundu.

Hanke: Türkiye’nin Lirası “tost”

Basın zamanında, bu çabalar hala boşunaydı, çünkü yoğun bir satış günü, lirayı euro ve Bitcoin (BTC) dahil olmak üzere çeşitli para birimlerine karşı rekor seviyeye çıkardı.

ABD dolarındaki zayıflık, lira–dolar paritesinin kendi rekorundan kaçındığı, ancak Mayıs ayından bu yana en düşük seviyelere düştüğü anlamına geliyordu.

Hanke,” #Türkiye’nin # Lirası tost ” dedi.

Merkez Bankası‘nın net yabancı varlıkları şaşırtıcı bir negatif $32 milyar. Türkiye, umutsuz liraya karşı boşuna savunmasında mühimmat tükendi. Sadece altın destekli bir döviz kurulu lirayı kurtarabilir.”

Türkiye’nin durumu, Ukrayna krizinin Merkez Bankasının rubleyi sabitlemek için döviz rezervlerini sürekli olarak sattığı bir yenilgiye yol açtığı için 2014’te Rusya‘yı saran durumu hatırlatıyor.

“Oldukça ağır bir şekilde müdahale ediyorlar. Ve soru, bunu ne kadar süre yapabilecekleri,” dedi Hollanda Bankası Rabobank‘taki bir stratejist geçen hafta Financial Times‘a.

Ankara, 2016’te Paypal’ı yasaklamak gibi hareketlerle ironik bir şekilde çelişen resmi tanıma eksikliği ile Bitcoin düzenlemesine laissez-faire bir yaklaşım benimsemiştir.

Altın ve Bitcoin böcekleri müdahaleciliğe karşı birleşiyor

Hanke, Haziran ayında “para birimi değil ” olarak tanımladığı btc’ye diğer güvenli liman varlıklarını tercih ettiği için iyi biliniyor.”

ABD Doları cinsinden tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1.975 $ ‘ lık altın desteğinde Peter Schiff gibi kişilere katılıyor.

Para birimi söz konusu olduğunda hükümetlerin ve merkez bankalarının müdahaleci stratejileri, alternatif olarak Bitcoin lehine büyük bir argüman oluşturuyor. Saifedean Ammous, şu anda her yerde bulunan The Bitcoin Standard adlı kitabında belirttiği gibi, Türkiye’nin şu anda kullandığı döviz kaldıracı sadece hükümetlerin kendi para birimlerinin altın desteğini kaldırması nedeniyle ortaya çıktı.

Ammous, bu haftaki zamanında bir yazısında, Ludwig von Mises‘in 1957 tarihli bir makalesini, fiat‘ın “şişirici saçmalığı” olarak adlandırdığı şeye boyun eğmeye karşı önemli bir silah olarak vurguladı.

Mises,” bugün, serbest piyasa ekonomisini savunan gerçek liberalizm ile hükümet müdahalesini savunan çeşitli müdahaleci partiler arasındaki temel farklılıklar hakkında kamuoyunu aydınlatmaktan daha önemli bir şey yoktur ” dedi.

Bir cevap yazın