, ,

Bitcoin neden aniden $ 10,200’e yükseldi ve anında $ 75M’Yİ tasfiye etti

Bitcoin‘in fiyatı, 10,200 milyon dolarlık kısa sözleşmeleri tasfiye ettiği için aniden 75$ ‘ a yükseldi.

Bitcoin (BTC) fiyatı, beklenmedik bir hafta sonu mitinginde 26 Temmuz’da 10.272 $ ‘ a yükseldi. Sadece bitmex‘te 74 milyon dolarlık uzun sözleşmeleri tasfiye etti ve birçok tüccarı şaşırttı.

Bitcoin’in 9,700$ ‘dan 10,200$‘ a kadar keskin bir şekilde yükselmesinin iki ana nedeni var gibi görünüyor. Bunlar, aşırı genişletilmiş alternatif kripto para birimlerinden (altcoins) kar elde eden aşırı kaldıraçlı şortların ve tüccarların tasfiyesidir.

Bitcoin artışları olarak gözlenen kar alma düzeni

Fiyat yükselmeye başladığında, büyük Altcoinler ve iyi performans gösteren Defı tokenleri çökmeye başladı. Ethereum, 322$ ‘dan 311$‘ a düştü ve Aave ve YFI da dahil olmak üzere Defı belirteçleri keskin bir şekilde reddedildi.

Büyük altcoinlerin eşzamanlı olarak reddedilmesi ve Bitcoin fiyatlarındaki artış, tüccarların son altcoin mitinglerinden kar elde ettiklerini gösteriyor. Tüccarlar altcoin kazançlarını Bitcoin’e taşıdıkça, altcoinler azalırken muhtemelen bir BTC yükseliş trendini tetikledi.

ETH, örnek olarak, 23 Temmuz’da 247$ ‘dan günün zirvesinde 322$‘ a yükseldi ve %30‘luk bir kazanç kaydetti. Altcoins etrafındaki güçlü duygulara rağmen, yatırımcılar muhtemelen kazançlarını koruyarak daha temkinli bir yaklaşım sergiliyorlar.

Kısa sözleşmelerin büyük tasfiyeleri

Bitcoin başlangıçta 10.000 $ ‘ ın üzerine çıktığında, aşırı kaldıraçlı kısa sözleşmelerin Tasfiye edilmesine neden oldu. BTC 10,200 $ ‘ a ulaştığında, toplam 74 milyon dolar olan bir tasfiye çağlayanına neden oldu.

Bitcoin, 50 milyon dolardan fazla kısa veya uzun Sözleşmenin tasfiye edildiği birçok aşamadan geçti. Ancak bunun birkaç saat içinde gerçekleşmesi daha az tipiktir.

10.000 $ ‘lık uzun sözleşmelerin kitlesel tasfiyeleri, 10.000 $’ dan 10.200 $ ‘ a kadar ağır bir direnç alanı olarak kaldığını göstermektedir. BTC 10,200 $ ‘a ulaştığında, fiyat 10,000 $’ ın altına düştü ve kısa ömürlü bir ralliye işaret etti.

Yatırımcılar, BTC’NİN yakın vadeli fiyat eğilimi konusunda iyimserlik ifade ediyor

Bitcoin fiyatı son haftalarda güçlü bir şekilde toparlandıkça, bazı endüstri yöneticileri ve yatırımcılar BTC ve ETH’YE karşı iyimserliklerini dile getirdiler.

“Hazır mısınız?”Grayscale CEO’su Barry Silbert, eter fiyatı 25 Temmuz’da 280 $’ lık korkunç direnç seviyesinden çıktığında Tweet attı.

Bu arada ünlü tüccar Peter Brandt, Bitcoin fiyatının yeni bir rekor seviyeye ulaşmasını ve sonunda 50.000 $ ‘ a ulaşmasını bekliyor. Ve dedi ki:

“Aslında kafamın olduğu yer burası. $BTC’DEKİ masif simetrik Üçgen, Ath’ye, daha sonra $50k’ya işaret ediyor.”

Ancak bazı değişkenler BTC fiyatının kısa vadeli fiyat trendini etkileyebilir. İlk olarak, bitcoin’in fonlama oranının Bitmex’te %0.04’ün üzerinde olması bekleniyor. Bu, %0.01’lik ortalama finansman oranından yaklaşık dört kat daha yüksektir. Bu, pazarın çoğunluğunun uzun pozisyonlar aldığı anlamına gelir.

Ethereum’un ETH belirteci için, finansman oranı %0.1’in üzerinde dalgalanıyor ve bu da mitingin aşırı ısınmaya başladığını gösteriyor. Şubat ayında, eth’nin fiyatı 280 $ ‘ dan reddedildi, çünkü finansman oranı %0.2’yi aştı ve pazarın ezici çoğunluğu varlığı özledi.

İkincisi, $ 10,000, Ekim 2019’ten bu yana Bitcoin için önemli bir psikolojik seviye olarak hareket etti. BTC 10,200 $ ‘dan reddederse, Şubat 2020’teki önceki zirveden 10,473 $’ dan daha düşük olacaktır.

Her ne kadar daha düşük bir yüksek oluşum olarak adlandırılmak çok uzak olsa da, BTC fiyatının çok aylık aralığın dışına çıkmadığını gösterebilir.

Bir cevap yazın