, ,

Bitcoin, kripto borsalarına geri pompalanıyor. Peki ya neden?

Ocak ayından bu yana ilk kez, daha fazla Bitcoin borsalara giriyor. Kripto piyasası analistleri bunun ne anlama geldiğini açıklıyor.

Glassnode‘un yeni bir raporuna göre, Ocak ayından bu yana ilk kez, kripto borsalarına aktığından daha fazla Bitcoin akıyor.

Temmuz 19’a kadar olan verileri kullanan Glassnode, bu ay daha fazla Bitcoin’in borsalara girdiğini buldu. Bu, borsadan daha fazla bitcoin bırakma eğilimine girmekten daha fazla dolar akımı demek.

Bu eğilimin tersine çevrilmesi önemlidir: Mart ayında, Bitcoin fiyatını neredeyse yarıya indiren koronavirüs kaynaklı piyasa çöküşü ayı, yaklaşık 92.000 Bitcoin borsadan aktı. Bu, tek bir ay içinde borsalardan boşaltılan en büyük miktardır—ya da Glassnode’un Mayıs ayından itibaren raporunda belirttiği gibi, ” Bitcoin tarihindeki en büyük ve en uzun BTC döviz dengesi düşüş eğilimi.”

O zaman, Glassnode bunu bitcoin için potansiyel olarak yükseliş işareti olarak aldı. Yatırımcılar, ” soğuk hava depolarında tutmak için borsalardan para çekmek, daha uzun vadeli bir görünüm anlamına gelebilir “dedi.”Tersin şu anda gerçekleşiyor olması, daha sonra bir düşüş sinyali olarak yorumlanabilir, ancak analistlerin Decrypt spoke ile bundan daha fazlası olduğunu söyledi.

Peki o zaman durumu tersine çeviren nedir? Bir cevap: altcoins. Dogecoin de dahil olmak üzere—Tiktok kullanıcıları ve Elon Musk‘un bu ayın başlarında çift haneli kazançlara pompalanmasına yardımcı olan madeni para.

EToro ticaret sitesinde bir piyasa analisti olan Simon Peters, Decrypt‘e verdiği demeçte,” ‘alt sezon’ etrafındaki konuşma yoğunlaştıkça, borsalardan çıkarılan BTC’NİN şimdi [altcoinlere dönüştürülecek] geri dönmesi mümkündür ” dedi.

Kuantum ekonomisinde bir analist olan Pedro Febrero kabul etti. Decrypt’e, “tüccarların BTC’DEN altcoinlere geçtiğini” söyledi ve Coinmarketcap‘ın Bitcoin hakimiyetinin yaklaşık %3’ten yaklaşık %64’ten %61’e düştüğünü gösteren kanıtları gerekçe gösterdi.

“Bu nedenle, çoğu yatırımcı ve tüccar btc’den alts’a geçmek için borsaları kullandığından, bitcoin’in borsalara net akışlarının tekrar pompalanmaya başlaması mantıklı” dedi.

Neden alts’a taşındın?

Peters, bu ayın başlarında ortaya çıkan ve Coinbase’de listelenen DEFI borç verme protokolü bileşiğinin yönetim belirteci olan COMP gibi Defı belirteçlerinin yükselişinden kaynaklandığını öne sürüyor.

Defı, merkezi olmayan finans anlamına gelir ve merkezi olmayan borç verme, borçlanma ve stablecoins gibi gözaltı dışı finansal ürünlerin gamını ifade eder. Stablecoins, ABD doları gibi başka bir varlığın değerine bağlı olan kripto para birimleridir.

Defı protokolleri bu ay patladı. Aslında, Defı için piyasa değeri, sadece son iki hafta içinde %33’lük bir artışla 1 milyar dolar arttı. Defı protokollerinin çoğu Ethereum‘a dayanıyor ve tüccarlara bitcoin’i borsalara pompalamak ve Defı belirteçlerine dönüştürmek için bir sebep veriyor.

Peters, “anlayışlı kripto yatırımcıları” nın onlara büyük getiri sağlayan jetonlara yatırım yapabileceğini söyledi—Bu uygulama “verim çiftliği”olarak adlandırılıyor—kripto kredilendirme yoluyla ödüller veya faiz yatırıyor.

Ayrıca stablecoins yükselişine işaret etti. USDT‘NİN piyasa değeri bu ay 10 milyar doları aştı ve USDC 1 milyar doları aştı. “Bu likiditenin bir kısmının da BTC ve alts’ye geçtiğini görebiliriz ” dedi.

Bir cevap yazın