, ,

Tesadüf mü? Bitcoin entegrasyonundan sonra en iyi 5 İsviçre bankasının karı %34 arttı

İlk beş İsviçre Bankasından biri olan Julius Baer, 2020’nin ilk yarısında net karının %34 oranında arttığını gördü ve bu süre zarfında müşterilerine bitcoin gibi dijital varlıklar sunmaya başladı.

427 milyar dolarlık varlıkları yöneten ilk beş İsviçre Bankası Julius Baer Group, 20 Temmuz’da karının son iki çeyrekte 524 milyon dolar arttığını açıkladı. Banka büyük olasılıkla ABD ve Avrupa üzerinden ticaret gelirlerindeki artıştan yararlandı.

Julius Baer’in karının 2020’nin ilk yarısında %34 oranında arttığı bildirildi. Bu, bankanın Ocak ayında bitcoin (BTC) gibi dijital varlıklar için bir saklama hizmeti sunmasıyla aynı zamana denk geliyor.

Küresel bankacılık gelirlerinde veya Bitcoin entegrasyonunda genel artış?

2020’in ikinci çeyreğinde büyük bankaların eğilimi, ticaret gelirlerinde büyük bir artış olduğunu göstermektedir. Pandemi ve teşvik paketlerinin tanıtımı, borsada bir perakende “kayıp korkusu” (FOMO) mitingi başlattı.

Perakende hisse senedi talebindeki gözle görülür artış, özellikle ticaret departmanları için bankaların gelirlerinin artmasına neden oldu. Örnek olarak JPMorgan, 2020 yılının ikinci çeyreğinde 4.7 milyar dolar net gelir elde etti. ABD Yatırım Bankası, tarihteki en yüksek üç aylık gelirini yayınladı.

JPMorgan CEO’su Jamie Dimon 14 Temmuz’da söyledi:

“İkinci çeyrekte, 8.9 milyar dolarlık kredi rezervi oluşturmamıza rağmen 4.7 milyar dolarlık net gelir elde ettik, çünkü şimdiye kadarki en yüksek üç aylık gelirimizi elde ettik, Bu da çeşitlendirilmiş küresel iş modelimizin faydasını gösteriyor.”

Diğer bankalar gibi, Julius Baer’in karındaki artış muhtemelen Nisan ayının başından bu yana artan Perakende Ticaret seviyelerinden kaynaklanıyor. Bitcoin Mart ayından Mayıs ayına kadar yüksek volatilite kaydederken, Haziran ayından bu yana tarihsel olarak düşük volatilite seviyeleri gördü.

Hisse senetleri son haftalarda önemli ölçüde daha değişken olmuştur. Satıcılar ve alıcılar borsada büyük kısa vadeli hareketleri tetikledi, çünkü yeni teşvik beklentisi sürekli arttı.

Ancak, Coinbase‘in açıkladığı gibi, Bitcoin, “Kara Perşembe ” sonrasında perakende kullanıcılardan gelen talepte büyük bir artış gördü.”13 Mart’ta BTC, 3,600$’ ın altına düştü ve kripto para birimi piyasasında hasara neden oldu.

Büyük düzeltmeden sonraki iki ay içinde Bitcoin, 190 $ ‘dan 3,600 $’ a 10,440% ‘ lik bir ralli gördü. Julius Baer, Ocak ayında dijital varlıklar için destek eklediğinden, Bitcoin’in Mart ayından Mayıs ayına kadar oynaklığından faydalanmış olabilir.

Julius Baer 21 Ocak’ta söyledi:

“Julius Baer hizmet yelpazesini genişletti ve şu anda güvenli depolama ve işlem çözümleri gibi dijital varlık tekliflerini içeriyor […]. Banka, tradability, güvenlik ve teknik güvenilirlik için seçilen seçkin bir kripto para grubuna erişim sunabilir.”

Daha fazla banka görünüşe göre kripto ile daha rahat hale geliyor

2020’in başından bu yana, artan sayıda büyük finansal kurum Bitcoin borsalarını desteklemeye başladı.

Örneğin, 12 Mayıs’ta JPMorgan Chase, coinbase ve Gemini’yi müşterileri olarak ekledi. Bu, büyük bankaların yeni varlık sınıfını benimsemeye başladığını gösteriyor. Önceki yıllarda, JPMorgan CEO’su Jamie Dimon, CNBC‘YE göre “gerçek bir şey değil” diyerek bitcoin’i ağır bir şekilde eleştirdi.

Julius Bear ve JPMorgan gibi giderek daha fazla kripto dostu bankaların karındaki artış, artan kurumsal talebin ve alternatif bir varlık sınıfı olarak bitcoin algısının iyileştirilmesinin bir başka işareti gibi görünüyor.

Bir cevap yazın