Temel Metrikler, Bitcoin için Kurumsal talebin hızla arttığını gösteriyor

Grayscale‘in 2020’in ilk yarısında 1.4 milyar dolarlık girişi, diğer iki önemli faktörle birlikte, kurumsal talebin hızla arttığını gösteriyor.

2020’in başından bu yana, bitcoin (BTC) için kurumsal talep giderek artmaktadır. Bu yılın ikinci çeyreğinde, veriler BTC için iştahın önemli ölçüde arttığını gösteriyor. Crypto asset fund Grayscale‘e göre, ürünleri 1.4 milyar dolarlık sermaye girişi kaydetti. Yatırım firması, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kurumların halka açık bir tezgah üstü hisse senedi aracılığıyla Bitcoin’e maruz kalmasına izin veren Greyscale Bitcoin Trust ile tanınıyor.

Bitcoin talebi 2020’in ilk üç ayında istikrarlı bir şekilde yükselirse, Mart ayından Haziran ayına kadar hızla yükseldi. Bitcoin’e yönelik çekimdeki ani artış için olası bir açıklama, Bitcoin’in fiyatının bitmex‘te 3,600 $ ‘ ın altına düştüğü Mart ayı başlarında çökmesidir. 1 milyar dolardan fazla vadeli işlem sözleşmesi tasfiye edildi, ancak takip eden 72 saat içinde perakende pazarlarındaki hacimler, özellikle Coinbase gibi platformlarda önemli ölçüde arttı.

Perakende muadillerine benzer şekilde, kurumsal yatırımcılar büyük düzeltmeden sonra büyük miktarlarda BTC satın aldılar. Greyscale Bitcoin güveninin yönetimi altındaki varlıklar 1.577 milyar dolardan 3 milyar dolara, 17 Mart-13 Mayıs tarihleri arasında yükseldi.

Genel olarak, üç önemli veri noktası, bitcoin’e olan kurumsal talebin, özellikle Q2 2020’te arttığını göstermektedir.

Greyscale, 2020’nin ilk yarısında 1,4 milyar dolarlık giriş kaydetti

Tek bir çeyrekte, Grayscale ürünleri yaklaşık 1 milyar dolarlık bir giriş kaydetti. 905.8 milyon dolarlık üç aylık giriş, 2020’in ilk yarısında toplam girişleri 1.4 milyar dolara çıkardı. Grayscale’in yarım yıllık raporu şöyle diyor: “Grayscale’in ürün ailesine yapılan toplam yatırım 2q20’de 905.8 milyon dolara ulaştı. Bunu bağlam içine koymak için, bu, 2019’un tamamında ve 1q20’de rekor bir çeyreğin ardından yaklaşık 1.5 x sermaye.”

Greyscale Bitcoin Trust, ABD ve Avrupa’nın Bitcoin veya kripto para birimleri etrafında işlem gören bir Fonu henüz onaylamadığı için bitcoin için kurumsal talebi ölçmek için doğru bir metrik olarak kabul edilir. ABD ve Avrupa’da borsada işlem gören fonların olmaması, akredite ve kurumsal yatırımcılar için seçenekleri daraltmaktadır. Kurumlar Gri tonlamalı Bitcoin Güveni, gözaltı hizmetleri ve doğrudan OTC işlemleri arasından seçim yapabilir. Ancak, saklama hizmetleri yaygın olarak kullanılmamaktadır ve doğrudan OTC anlaşmaları güvenlik açıklarına neden olabilir.

Her şeyden önce, seçenek eksikliği nedeniyle, kurumlar genellikle yüksek piyasa primine rağmen Bitcoin’e maruz kalmak için güven kullanırlar. Grayscale, 2020 yılının ilk yarısında yatırımların %84’ünün kurumsal yatırımcılardan geldiğini vurguladı. Grayscale ürünlerine rekor üç ayda bir giriş ve ezici çoğunluğun kurumlardan gelmesi, kurumsal talebin ikinci çeyrekte arttığını gösteriyor.

Ancak son haftalarda, Gri tonlamalı bitcoin birikimi oranı yavaşladı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile yatırım firmasının başvuruları, şirketin üç hafta içinde tek bir Bitcoin satın almadığını gösterdi. Cointelegraph’a konuşan Gri tonlamalı bir sözcü, güvenin Sec tarafından “bekleme süresi” olarak da adlandırılan idari sessiz bir döneme yerleştirildiğini açıkladı. satın alımlardaki durma geçicidir ve bu mutlaka kurumların BTC’Yİ satın almayı bıraktığı anlamına gelmez.

Bankalar velayet hizmetlerini işletmeye başlıyor

Ocak 2020’den bu yana, Asya, Avrupa ve ABD’deki büyük bankalar, müşterilerden Bitcoin için belirli bir talep seviyesi gördüklerini belirten kripto saklama hizmetleri hazırlamaya başladılar. Ocak ayında, İsviçre‘nin üçüncü büyük Bankası Julius Baer, dijital varlık hizmetlerini başlatmak için Seba ile ortaklık kurdu.

İki ay sonra, Güney Kore‘nin en büyük Bankası Kookmin, bir kripto saklama çözümü için ticari marka başvurusu yaptı. Digital Today adlı yerel bir yayına konuşan bir Kookmin Bank sözcüsü, markanın KBDAC adlı bir saklama platformu geliştirmek üzere getirilen 2019’teki Atomrigs Lab ile olan ortaklığıyla ilgili olduğunu söyledi. Yerel analistler, bankanın bu noktada ürün geliştirmeye çok uzak olduğunu söyledi.

Bu hafta Standard Chartered‘in bir kripto saklama çözümü geliştirdiğini doğruladığı bildirildi.

Standard Chartered’in SV Ventures adlı girişim ve inovasyon kolu, kripto para birimlerinin kurumsal olarak benimsenmesinin başlamasına yardımcı olmaya çalışıyor. Firmanın kripto para piyasasına girişi, genel olarak küresel pazarda Bitcoin ve kripto para birimleri için artan talep gördüğünü göstermektedir.

Finansal kurumlar kripto altyapısını destekliyor

Büyük finansal kurumlar, son birkaç yılda kripto para birimlerine karşı kötümser bir duruş sergiledi. Visa, Mastercard ve diğer finansal servis sağlayıcıların yöneticileri daha önce Bitcoin ve kripto varlıklarını eleştirdiler.

Ekim 2017’de, Cointelegraph’ın bildirdiği gibi, Mastercard CEO’su Ajay Banga, hükümet tarafından yetkilendirilmemiş kripto para birimlerinin “önemsiz ” olduğunu söyledi.”Ancak 20 Temmuz’da Mastercard, bir kripto kart ortağı programının başlatıldığını açıkladı. Bu, kripto para birimi şirketlerinin MasterCard ana üyeliği aracılığıyla Mastercard ödeme kartlarını dağıtmasına izin verecektir. Program, MasterCard CEO’SUNUN 180’teki hükümet dışı kripto para birimlerine karşı tutumundan 2017 derecelik bir kayma gösteriyor. MasterCard’ın dijital varlık Departmanının Genel Müdür Yardımcısı Raj Dhamodharan şunları söyledi::

“Cryptocurrency piyasası olgunlaşmaya devam ediyor ve Mastercard, günümüzün dijital ekonomisinde tüketiciler ve işletmeler için güvenli ve güvenli deneyimler yaratarak ileriye doğru ilerliyor. Wirex ve daha geniş bir kripto ekosistemi ile yaptığımız çalışma, yeniliği hızlandırıyor ve tüketicileri ödeme yöntemlerinde daha fazla seçenek ile güçlendiriyor.”

Geçmişte kripto banka kartlarını da iptal eden Visa, Bitcoin Lightning Network startup Zap ile ortaklık kurdu. Mastercard ve Visa’nın potansiyel bir uzun vadeli strateji olarak kripto para birimleri etrafında bir altyapı oluşturma girişimleri, kripto para birimlerinin meşru ödeme ve değer deposu araçları olarak artan algısını göstermiştir.

Stratejist Lin Alden, yakın zamanda yayınlanan bitcoin yatırım tezinde de benzer bir duyguyu yineledi. Alden, Bitcoin’in büyüme yörüngesi konusunda iyimser olduğunu belirtti. Bitcoin’in yarıya indirilmesi, kıtlığı ve ağ etkisinin yanı sıra, kripto endüstrisindeki büyük işletmelerin varlığının büyüme için olumlu bir faktör olduğunu söyledi:

“Bazı büyük işletmeler, Coinbase gibi kripto kökenlerinden büyüyenler dışında zaten gemide. Square (SQ) Cash uygulaması, örneğin Bitcoin satın almanızı sağlar. Bu yıl milyonlarca yeni kullanıcının akını olan Robinhood, yerleşik kripto para birimi ticaretine sahip ve Robinhood kullanıcıları için kolay bir geçiş yapıyor.”

Uzun vadede, kurumsal yatırımcılardan, kripto altyapısının güçlendirilmesiyle desteklenen bitcoin’e olan girişlerin tutarlı bir şekilde artması, Bitcoin’e büyük ölçüde fayda sağlayabilir. Bir Etf veya borsada işlem gören bir not gibi Gri tonlamalı Bitcoin güvenine alternatif yatırım araçlarının tanıtılması, bitcoin için kurumsal talebi daha da artırabilir.

Bir cevap yazın