,

Çin, 435 milyon kullanıcıyla gıda dağıtım platformunda dijital Yuan’ı Test edecek

Çin Merkez Bankası, 435 milyon kullanıcıyla Meituan Dianping‘in gıda dağıtım platformunda dijital yuan‘ı test edebilir.

Çin Halk Bankası (PBoC), Tencent destekli gıda dağıtım devi Meituan Dianping’i dijital yuan’ın gerçek dünya kullanım durumlarını test edecek platformlar listesine eklemeyi planlıyor.

Meituan Dianping, şu anda 435 milyondan fazla aktif kullanıcıya ve milyarlarca dolarlık günlük işlemlere sahip olan Pekin merkezli bir gıda dağıtım platformudur. Bu, dijital para birimi elektronik ödeme veya DCEP olarak da adlandırılan dijital yuan’ın kitlesel olarak benimsenmesi için büyük bir fırsat yaratıyor.

İsimsiz kaynaklar Bloomberg’e, Meituan’ın Merkez Bankası dijital para birimi (CBDC) için kullanım durumlarıyla ilgili olarak Çin Merkez Bankası’nın (dijital para birimi Araştırma Enstitüsü) araştırma kolu ile görüşmelerde bulunduğunu söyledi. Ancak, her iki taraf da ortaklıklarıyla ilgili ayrıntıları henüz belirtmedi.

Tencent destekli Video akış platformu Bilibili’nin de dijital yuan’ı test etmek için PBoC ile tartıştığı bildiriliyor. Son zamanlarda, en büyük sürüş selamlama uygulamalarından biri olan DiDi de projeye katıldı.

Henüz çıkış tarihi yok, ancak Çin hızlı ilerleme kaydediyor

PBoC, dijital yuan için belirli bir lansman tarihine sahip olmadığını zaten açıklığa kavuşturmuştu, ancak Merkez Bankası ve araştırma kanadı, CBDC’NİN gerçek dünyadaki kullanım durumlarını keşfetme çabalarını artırıyor.

Nisan ayında, dijital para biriminin ilk testi için dört Çin şehrinde — Shenzhen, Chengdu, Suzhou ve Xiongan — bir cüzdan uygulamasının başlatılmasıyla ilgili söylentiler vardı.

Çin’in dijital para birimini test etme ve piyasaya sürmeye yönelik ilerlemesi, pandemi sırasında sadece daha fazla hız kazandı. Haziran ayında, PBoC Ulusal Sosyal Güvenlik Fonu Konseyi eski başkan yardımcısı Wang Zhongmin, Çin’in CBDC’NİN arka uç gelişimini tamamladığını açıkladı. Hükümet de bu yılın Mart ayında aynı yasa hazırlamaya başlamıştı.

Bir cevap yazın