,

Bitcoin Fiyatı tarzda Durgunluğu Sonlandırmak için Lanse, Yeni Yüksek Kabaran

Bitcoin‘in değeri son birkaç ay içinde durgun görünse de, bazıları fiyat artışının hemen köşede olduğuna inanıyor.

Küresel ekonomik motor, yeni koronavirüsün neden olduğu yavaşlamanın etkilerinden kurtulmaya devam ederken, pandeminin gerçekte ne kadar tahribata neden olduğu hala net değil. Örneğin, sınır kilitlenmeleri, ticaret kısıtlamaları ve ithalat/ihracat indirimleri gibi tüm dünyadaki hükümetlerin dayattığı kısıtlamalar nedeniyle, ekonomik hareket neredeyse durdu ve hem büyük hem de küçük birçok işletmenin ya kayıplarla yüzleşmesine ya da tamamen kapanmasına neden oldu.

Ayrıca, hisse senetleri, tahviller ve hisse senetleri gibi geleneksel mali teklifleri de Şubat ayı ortalarında bu yana dayak alıcı son olmuştur, küresel ekonomide bir kez daha büyük olasılıkla geçmişte tanık diğer yavaşlaması daha derin olacak büyük krizin etkilerini yöne giden birçok saygın ekonomist uyarı var.

Olayları perspektife koymak için, FTSE 100, Dow Jones Industrial Average ve Nikkei 225, son dört ay içinde benzeri görülmemiş oranlarda değer düşüşlerine tanık oldu. Aslında, Dow ve FTSE, yılın başında otuz yıldan fazla bir süredir en büyük üç aylık düşüşlerini gördü.

Bu gelişmeler sonucunda, tüm dünyada merkez bankalarının tüketici güvenini artırmak, öncelikle daha kolay borçlanma yaparak yardım etmek için faiz oranlarını aşağı çekmesi sürüyor. Bununla birlikte, yıl sonuna kadar gezegeni süpürmesi beklenen ikinci bir koronavirüs dalgasıyla, daha fazla artan volatilite korkuları hala ufukta büyük bir şekilde ortaya çıkıyor.

Bitcoin’in devam eden istikrarı piyasa algısını yeniden tanımlıyor

Küresel finans sektörünü sarmış gibi görünen bozukluğa rağmen, Mayıs ayından bu yana, Bitcoin’in (BTC) değerinin, birkaç kısa ömürlü istisna dışında, $9,000–$10,000 aralığının ötesine geçmediğine dikkat çekmeye değer.

Bu yeni keşfedilen, belki de geçici bir istikrarın bir sonucu olarak, birçok rastgele yatırımcı, bitcoin’in nihayetinde birçok kişinin başlangıçta hayal ettiği istikrarlı bir varlık sınıfına dönüşebileceği fikrine daha fazla güvenmeye başladı.

Dahası, bu teori, Mart ayının “Kara Perşembe” çöküşünden bu yana, Bitcoin ve altının — bir başka tanınmış geleneksel değer deposu-olaydan sonra daha güçlü bir korelasyon sergilediğini gören daha da fazla zemin kazandı. Konuyla ilgili görüşlerini cointelegraph’a veren Xanpool‘un CEO’su Jeffery Liu Xun, eşler arası bir fiat ağ geçidi olduğunu belirtti:

“Hiç kimse bitcoin’in geleneksel finans sınıfı arasındaki algısının güçlendirilmesine itiraz etmeyecek. Bu kısmen Bitcoin’in sürekli piyasa performansı ve dayanıklılığından kaynaklanıyor, aynı zamanda büyük ölçüde Paul Jones gibi geleneksel hedge fon yöneticilerinin bitcoin’i açıkça teşvik etmesinden ve bitcoin’i enflasyonist küresel finansal politikaya karşı bir hedge olarak konumlandırmasından kaynaklanıyor.”

Ek olarak, kripto veri analitiği firması Coin Metrics’e göre, yukarıda belirtilen korelasyon tarihsel olarak hiç gözlenmedi ve daha fazla insanın bitcoin’i dijital güvenli bir sığınak olarak görmeye başladığını gösteriyor gibi görünüyor. Bununla birlikte, iki varlığın fiyat hareketini karşılaştırmak söz konusu olduğunda, BTC altından daha iyi performans göstermiş gibi görünüyor.

Bununla birlikte, Bitcoin’in şu anki istikrarlı pozisyonundan önce, para birimi son zamanlarda benzeri görülmemiş volatilite dönemleriyle karşı karşıya kaldı. Son birkaç yıl boyunca, 2.000 $ ‘dan 4.000 $’ a kadar olan düşüşler neredeyse haftalık olarak görülebiliyordu-öyle ki, 2018 boyunca BTC’NİN değeri 14.300 $ ‘lık göreceli bir yükseklikten 4.000 $’ ın altındaki bir gölgeye düştü. Bu bağlamda, aynı zaman diliminde, altının değeri, tüm yıl boyunca yaklaşık 1.200 ila 1.360 $arasında bir fiyat aralığına bağlı kalarak, şaşırtıcı derecede düşük bir volatilite seviyesi sergiledi.

Son olarak, birçoğu bitcoin’e olan yenilenen piyasa güveni hakkında fışkıran olsa da, amiral gemisi kripto’nun Mayıs ayında gerçekleşen çok sinirli halving olayını takiben, para biriminin değerinin neredeyse düz kaldığını ve volatilite seviyelerinin şimdi rekor seviyelerde olduğunu hatırlamakta fayda var.

Bitcoin’in fiyatı neden fırlamadı?

BTC’NİN mevcut fiyat hareket eksikliği konusunu incelerken, 2016 yarı yarıya döngüsünü takiben bu noktada para biriminin değer hareketlerine bakacak olursak, varlığın hemen hemen aynı şekilde davrandığı oldukça açık olacaktır. şimdi olduğu gibi. Aslında, 2016’in yarıya inmesinden bir buçuk yıl sonra, Aralık 2017’in ortalarında, BTC’NİN tüm zamanların en yüksek değerine yaklaşık 20.000 $ ‘ a ulaşması gerekiyordu.

Buna ek olarak, geleneksel finansal piyasaları çevreleyen volatilite ve belirsizlik, bitcoin’e olan talebin doğrudan artmasına neden olmadı, çünkü koronavirüsün neden olduğu panik, bitcoin’i küresel finans aşamasının merkezine itmek yerine alternatif para sistemlerine olan ihtiyacı vurguladı. Örneğin, koronavirüs yılın başında dünyayı ele geçirmeye başladığında, BTC bazı borsalarda yaklaşık 8.000 $ ‘dan 3.600 $’ a düştü ve hepsi 11 ve 13 Mart tarihleri arasında üç günden daha kısa bir sürede güvenli liman statüsünü sorguladı.

Benzer şekilde, dünyanın dört bir yanındaki hisse senedi piyasaları Mayıs ayı boyunca çılgınca dalgalandığında, BTC de birçok geleneksel varlık ve emtia tarafından sergilenen değer düşüşlerini yansıtarak, dünyanın dört bir yanındaki yatırımcıların önünde algılanan istikrarını kötüleştirdi. Tüm bunlara ek olarak, para biriminin zayıf kullanılabilirliği, sayıldığı zaman yaygın olarak kabul edilme potansiyelini de sınırlamış gibi görünüyor. Konuyla ilgili olarak, Hindistan merkezli bir kripto ticaret platformu olan Wazirx’in CEO’su Nischal Shetty yorumladı:

“Unutmayalım ki, bu büyüklükteki küresel bir ekonomik çöküş yaşadığımız ilk kez. Küresel ekonomik durum göz önüne alındığında, Bitcoin fiyatlarının istikrarlı ve güçlü olduğunu görmek harika.”

Benzer şekilde, insanları kredi verenlerle projeleri için kaynak fonlarına bağlayan bir platform olan Loanry CEO’su Ethan Taub, bitcoin pazarının alım satım eksikliği nedeniyle kısmen durdurulduğuna inanıyor. Çoğunlukla uykuda olmasına rağmen, bu durgunluk döneminden sonra, BTC’NİN bir fiyat dalgalanması yaşayacağı bir değer düşüşü olabileceğine inanıyor.

Devam eden durgunluğun bir başka potansiyel nedeni, birçok insanın son zamanlarda işlerini kaybetmesi ve böylece riskli ticaret faaliyetlerinden kaçınması olabilir. Konuyla ilgili olarak, Uluslararası Çalışma Örgütü, sadece 2020’in ikinci çeyreğinde, dünya çapında 400 milyondan fazla insanın işlerini kaybettiğini tahmin ediyor. İşleri perspektife koymak için, yukarıda belirtilen iş kaybı sayıları, 2008 durgunluğundan sonra gözlemlenenden on kat daha fazladır.

Btc’nin geleceği yeşil mi?

Bitcoin, birkaç ay boyunca $ 10,000 bariyerini aşmaya çalışsa da, büyük pazar, önde gelen kripto varlığının uzun vadeli potansiyelinden oldukça emin görünüyor. Örneğin, Bloomberg tarafından Temmuz ayı başlarında yayınlanan yeni bir kripto outlook raporu, raporun analistlerinin BTC konusunda iyimser olduğunu ve önümüzdeki haftalarda veya aylarda $12,000 eşiğine çok iyi yaklaşabileceğine inandığını gösteriyor.

Analistler, iddialarını desteklemek için mevcut ekonomik iklim nedeniyle, daha fazla insanın kriptografinin faydasını ve enflasyonla ilgili sorunları hafifletmek için nasıl hareket edebileceğini anlamaya başladığını belirtti. Sadece bu değil, aynı zamanda BTC’NİN Nasdaq gibi büyük hisse senedi endeksleri ile ilgili son düşük volatilitesini, para biriminin yakın gelecekte büyük şeyler için hazırlandığının açık bir göstergesi olarak vurguladılar. Raporda şöyle yazıyor: “benzersiz küresel Merkez Bankası gevşemesi ve yükselen altın değerleri, daha yüksek bir Bitcoin fiyatını destekleyen kalıcı trendlerdir.”

Bir cevap yazın