,

Şifreleme Saldırısı: Kolluk Kuvvetleri tarafından çökertilen 60.000 kullanıcılı özel telefon ağı?

Uluslararası bir ekip, dünya çapında 60.000 kullanıcısı olan şifreli bir telefon ağını çökertti. Platform, organize suç grupları tarafından yaygın olarak kullanılan şifreli iletişimin en büyük sağlayıcılarından biriydi.

İngiltere Ulusal Suç Ajansı (NCA), Europol, Eurojust ve diğer birkaç yetkili, perşembe günü yaptığı açıklamada, dünya çapında organize suç grupları tarafından yaygın olarak kullanılan şifreli bir telefon platformuna sızdıklarını ve bunları çökerttiklerini açıkladı.

Encrochat, “suç şebekeleri tarafından yaygın olarak kullanılan şifreli bir telefon şebekesidir” açıklamasını yaparken, NCA, “uluslararası bir kolluk ekibinin şirketin şifrelemesini kırdığını” iddia etti, ayrıca “şifreli iletişimin en büyük sağlayıcılarından biriydi” diye açıklama yaptı.  Ayrıca NCA birde şu açıklamayı yaptı;

Dünya çapında 60.000 kullanıcı ve İngiltere’de yaklaşık 10.000 kullanıcı vardı. Tek kullanımı, yasadışı işlerin dağıtma, kara para aklama ve rakip suçluları öldürmek için komployu planlamak ve planlamaktı.

Uluslararası kolluk kuvvetleri, 2016’dan bu yana Encrochat ve diğer şifreli suç iletişim platformlarını hedeflemek için iş birliği yapıyor, basın açıklamalarında, “Son aylarda, ortak soruşturma, suçlar arasında ciddi suçlar planlamak için alınıp verilen milyonlarca iletinin kesilmesini, paylaşılmasını ve analiz edilmesini sağladı” dediler.

Bu operasyon “Birleşik Krallık’taki türünün en büyük ve en önemli operasyonudur” diyen NCA, “Bu operasyon sırasında 746 tutuklama ile tüm organize suç gruplarının, 54 milyon sterlin (67 milyon dolar) para, 77 ateşli silah ve iki tondan fazla uyuşturucu ele geçirildi” dedi.

Kolluk kuvvetlerine göre Encrochat, 13 Haziran’da platforma ulaştığını fark etti. Şirket, kullanıcılarına telefonlarını atmaya çağıran bir mesaj göndermişti. Encrochat sunucuları kapatıldı.

Encrochat telefonların anlık mesajlaşma, VOIP aramaları yapma ve bunları uzaktan silen bir kill kodu için önceden yüklenmiş uygulamaları vardır.

Bir cevap yazın