,

Kripto ödeme seçeneğini tanıtmaktan şüphelenen en büyük şirketler

Geleneksel işletmeler blockchain tabanlı bir ödeme ağını benimsemeye hazır mı? Belki değil, iki araştırma raporuna göre.

Dünya çapında 325 milyon aktif kullanıcı hesabı olan ödeme devi Paypal‘ın, kripto varlıklarının doğrudan satışını — velayet hizmetleri ile birlikte — raporların doğrulanamamasına rağmen geçen hafta kripto topluluğunun uğultu aldığını düşündüğü haberi. 1 Temmuz’da bir PayPal temsilcisi cointelegraph’a şunları söyledi “ ” PayPal söylentiler veya spekülasyonlar hakkında yorum yapmıyor.”

Amerika Birleşik Devletleri eToro Genel Müdürü Guy Hirsch,  şunları söyledi “ ” PayPal ve Venmo gibi küresel bir şirketin kriptoya girmesi çok derin.” Şimdi pahalı ve yavaş olan sınır ötesi işlemlerin doğasını değiştirecek. Dahası, Hirsch şunları ekledi “ ” küresel bir ekonomi için optimize etmek için gereken sınır ötesi ödemeler, yerleşim ve diğer kullanım durumları için kriptodan Yararlanmak İçin Facebook’un ve şimdi Paypal’ın ayak izlerini takip eden daha fazla şirket göreceğiz.”

Araştırma şirketi Crebaco‘nun kurucusu ve CEO’su Sidharth Sogani, şunları söyledi “ ” ödemelerin geleceği kripto para birimleri ve P2P işlem yerleşimlerinde. Ya da değil gibi olsun, burada kalacak,” PayPal online ödeme basitleştirilmesi lideri oldu ve ekledi: “ve bu cryptocurrencies kolaylığı ve olanağı tanır sebebi bu.”

Yani, bu büyük geleneksel işletmelerin artık kripto ödemelerini benimsemeye hazır olduğu anlamına mı geliyor? Belki de değil, en azından iki yeni araştırma raporuna göre.

İyi deneme

Bizim ile paylaşılan Olabilir 2020 raporunda, Gartner, araştırma ve danışmanlık şirketi, bitcoin ve diğer cryptocurrencies değişim aracı olarak başarılı olabilecek iddialara karşı çok dikkatli olmak “büyük şirketlerin Baş Bilgi subay uyardı,” ekleme:

“Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin tüm vaadi için, en büyük çevrimiçi veya geleneksel perakendecilerin hiçbiri onları ölçekte kabul etmiyor “ Bitcoin bir değer deposu olarak kullanılırken, günlük ticari Borsalar için bir değişim aracı haline gelmedi.”

Çalışma, blockchain tabanlı ödemelerin ücretleri iddia edilen ölçüde gerçekten azaltacağını sorguladı. Buna ek olarak, ” muhasebe ve vergi uygulamaları konusunda netlik eksikliği var ve çoğu tüccar kripto para birimi değişim risklerini ele alamıyor.”

Bu arada yakın tarihli bir Credit Suisse raporu, “kripto para birimlerinin mevcut tüketici ödemeleri (C2B) ekosistemi üzerinde orta vadede anlamlı bir etki yaratması için meydan okunacağını öngördü.”Belirtilen sorunlar vergilendirme sorunları, düzenleyici belirsizlik ve” ters ödeme ve anlaşmazlık süreçlerinin eksikliğiydi.”

Zorluklar diğerlerine katılıyorum. Bir masternode çözümü olan Divi projesinin kurucu ortağı ve Baş Bilgi sorumlusu Nick Saponaro, cointelegraph’a şunları söyledi “ ” şirketlerin topluca benimsediğini görmeden önce B2B ödemelerini ve faturalandırmayı kolaylaştıran daha fazla çözüme ihtiyacımız var.” ABD’de, kripto para birimlerinin mevcut vergi muamelesi onları ticari bir değişim aracı olarak çekici kılıyor. “Satış noktanızda kabul edilen fiat’ta sermaye kazancı ödemek zorunda değilsiniz ve bunu Bitcoin ile yapmak zorunda kalmamalısınız. Ancak şimdilik siz yapıyorsunuz” dedi.

Hirsch’e göre bu engeller aşılabilir: “vergiler, düzenlemeler ve risk yönetimi ile her yargı alanında yerel sorunlar olsa da, faydalar olumsuzluklardan daha ağır basmaktadır.”

Mevcut sistem parçalanmış, verimsiz

Güvenli, sürtünmesiz, düşük ücretli ödeme işlemlerinin cazibesi kalır. Bir finansal hizmet sağlayıcısı olan Gilded’in CEO’su Gil Hildebrand, cointelegraph’a İnternet’in insanlarla iletişim kurmasını kolaylaştırırken şunları söyledi “ ” onlara ödeme yapmak ve onlardan ödeme almak hala inanılmaz derecede parçalanmış ve verimsiz. Kripto aracıları kaldırır ve ödemeleri daha ucuz, daha hızlı ve daha küresel hale getirir.”

Öte yandan, Saponaro şunları söyledi:” kriptoyu müşterilerden ödeme olarak kabul eden birkaç büyük kuruluş var”, insanların bazı ABD eyaletlerinde telefon faturalarını ve hatta vergilerini ödemelerini sağlıyor. Bitpay’in baş pazarlama sorumlusu Bill Zielke — bir bitcoin ödeme edinen işlemci-cointelegraph’a şunları söyledi “ ” kripto ödeme hizmetleri için artan talep görüyoruz.” Ona göre, Bitpay’deki işlemler q7.2’te Q1 2020’e kıyasla 4 %2019 oranında artarken, hacim aynı dönemde 9.1% arttı.

Şu anda bitcoin (BTC) ve diğer kriptoları kabul eden kar amacı gütmeyen kuruluşlar arasında Amerikan Kanser Derneği, skor ve bakım bulunmaktadır. Avrupa’da büyük bir jet charter firması olan GlobeAir, son zamanlarda Bitcoin ödemelerini kabul eden ilk özel jet charter operatörü oldu. NBA’DEN Dallas Mavericks, bitcoin’i hem oyun Biletleri hem de ürünler için alternatif bir ödeme yöntemi olarak ve 72 ülkelerinde faaliyet gösteren çevrimiçi elektronik perakendecisi Newegg’i kabul ediyor.

Engeller kalır

Yine de, gartner’ın raporuna göre, blockchain tabanlı programların bazıları tam olarak ortaya çıkmadı. Firma, bazı şirketlerin kurumsal halkla ilişkiler tarafından verimsizlikleri gidermek için gerçek bir arzudan daha fazla motive edildiğini öne sürdü. Örneğin Mayıs 2019’da AT & T, bitpay’i müşterileri için bir fatura ödeme seçeneği olarak seçtiğini açıkladı. Gartner’ın raporu:

“Ayrıntılar hakkında kısa bir açıklama ve bir yıl sonra kullanım seviyesinde bir güncelleme olmamasına rağmen, AT&T, özellikle pr’den ne kadar yenilikçi olduğu ve nispeten düşük maliyetle faydalanmak için böyle bir hamle yapan ilk şirket değildir.bir API tüketmek. Ancak, şimdiye kadarki Sicili, Burger King’in bazı mağazalarında kripto para birimlerinin kullanımını ve kabulünü araştıran bir makalede ayrıntılı olarak açıklandığı gibi olumlu değil.”

Saponaro, kriptoyu ödeme olarak kabul etmeyen yüzlerce çok uluslu kuruluş var. “Bunun, özellikle bu varlık sınıfıyla ilgili olduğu için, tüketici ve şirket arasındaki ikilikten kaynaklandığına inanıyorum. Kullanıcılar ya bunu anlamıyor ya da ‘harcanamaz’ olan paraları kullanıyor.’”

Bununla birlikte, Saponaro’nun görüşüne göre, hibrit finans ekosistemleri gelişmeye devam ettikçe bu uçurum köprülenebilir: “faydalar kullanıcılar için daha belirgin hale gelir ve fiat ve kripto hizmetleri daha konsolide hale gelir. Kriptoyu daha fazla kullanmaya başlayacaklar.”Ancak, Hildebrand’a göre:” 2020’teki işletmeler için ana konular velayet ve likidite ” dedi.:

“Bir kripto cüzdanının, işletmelerin güvenmesi için bir banka hesabı kadar güvenli, güvenli ve işlevsel hissetmesi gerekiyor. Onaylar olmalı, bu yüzden organizasyonda hiç kimse haydut olamaz. Destek soruları ile arayabilecekleri bir telefon numarası olmalıdır. Ve özel anahtarların kaybolması durumunda kurşun geçirmez kurtarma özellikleri olmalıdır.”

Likidite de anahtar olur, çünkü kripto işlemlerinin çok pahalı ve / veya yavaş olup olmadığını belirler. Hildebrand’ın açıkladığı gibi, bir ABD borsasında BTC satın almak, Singapur’daki bir satıcıya ödenen %1 ücret gerektirebilir. Bu satıcı daha sonra bir başka %1 ücret karşılığında yerel fiat para birimine para çekecektir. Bu, tüm süreci bir kredi kartı ödemesi kadar pahalı hale getirecek ve banka mevduat/Para Çekme gecikmesi nedeniyle birkaç gün gerektirecektir.

Zielke, kripto ödemelerini bir iş yararı olarak kabul etme konusunda tüccar bilincinin olmamasının, benimsenmenin önündeki en büyük engel olduğunu söyledi. “Birçok tüccar, kripto kullanıcılarının büyük boyut ve değerinden habersizdir. Piyasa değeri 200 milyar dolardan fazla olan kripto pazarı, tüccarlar için büyük bir müşteri tabanıdır.”Zielke’ye göre, Bitcoin ile yapılan alımlar, ortalama olarak, kredi kartlarından iki ila iki buçuk kat daha yüksek, Bu müşterilerin çoğu yeni.

Sonunda, bazı büyük şirketler çalışanlarını kriptoda bile ödeyebilirler, sogani’yi önerdi “ ” uluslararası çalışanlara sahip şirketler her ay maaşları ödemek için %3’e kadar harcıyorlar. Bitcoin kullanılıyorsa, bu sadece birkaç dolara [çalışan başına] düşürülebilir.”Ayrıca, çalışanlar daha hızlı ödeme alacak “” bir saatten az bir sürede çözülecek — ”

Özellikle Paypal’dan bahseden Sogani, kripto varlıklarının satışının basit bir entegrasyon olacağını ekledi “ ” sağlayacakları bir exchange + cüzdan hizmeti daha fazla olacak.”Yeni PayPal/Venmo varlığı, CoinBase gibi kripto odaklı şirketlere doğrudan bir rakip olarak ortaya çıkacak.

Stablecoins Çözüm mü?

Yine de, kripto tabanlı ödeme sistemlerinin savunucuları için uzun zamandır bir sıkıntı kaynağı olan fiyat volatilitesine ne dersiniz? Aibek Amandanov, hupayx küresel pazarlama ve büyük veri Başkanı — bir ödeme çözümü-fiyat oynaklığı gerçekten büyük bir sorun olduğunu cointelegraph söyledi, “büyük şirketler iyi biliyor ve ondan uzak yönlendirmek.”Öyleyse, ödemeler sürecinde bitcoin ve eterin (ETH) yaygın olarak kabul edilmesini bekleyebilir mi, yoksa kurumsal kabul kaçınılmaz olarak stabilcoinleri içermelidir mi?

Hildebrand, “BTC’NİN hala kripto ödemelerinin Kralı olduğu “görüşünü dile getirdi:” ancak, stablecoins, volatilite ve işletmelerin bunu benimsemelerini engelleyen vergilerle ilgili sorunların çoğunu çözüyor.”Önümüzdeki iki yıl içinde, stablecoins, özellikle kullanıcı deneyimindeki gelişmeler ve birçok düzenleyici konunun çözümüyle, Kripto ödemelerinin birincil biçimi olarak Bitcoin’i sollayacak.

Sogani şunları ekledi “ ” bitcoin veya bu konuda başka bir para birimini kabul eden ve ödeyen daha fazla bitcoin kullanıcısı olduğunda, volatilite yönü yakında kaybolacak.” Yine de birkaç yıl sürebilir ve bu arada SegWit ve Lightning Network‘ün daha fazla kullanımını görmeyi bekliyor. Bu arada, zielke’ye göre, stablecoins, özellikle sınır ötesi işlemler için çekiş kazanıyor, ancak tüm Bitcoin alternatifleri — bitcoin Cash (BCH), ETH, USD Coin (USDC) dahil – hala Bitpay’in işlem numaralarının sadece %8’ini oluşturuyor.

Bir cevap yazın