,

Bitcoin Özel Anahtarlar: Bilmeniz Gereken Her Şey

Benzer şekilde, tıpkı eviniz / düz numaranız gibi, Bitcoin dünyasındaki herkes size bitcoins göndermek için genel adresinizi (bitcoin adresi) bilebilir. Ve bu bitcoin’lerin kilidini açmak (harcamak/göndermek) için, posta kutusunun anahtarları gibi tam sorumluluk almanız gereken özel adresinizi (veya anahtarınızı) isteyeceksiniz.

Bitcoin özel anahtarı nedir?

Özel anahtar, bitcoin’lerinizi başka bir Bitcoin adresine harcamak/göndermek için kullanılan gizli, alfasayısal bir şifre/numaradır. Bir cüzdan yaptığınız anda rastgele seçilen 256 bit uzunluğunda bir sayıdır.

Rastgelelik ve benzersizlik derecesi, güvenlik amacıyla kriptografik işlevler tarafından iyi tanımlanmıştır.

Bitcoin özel anahtarı bu şekilde görünüyor (her zaman 5 ile başlar):

5Kb8kLf9zgWQnogidDA76MzPL6TsZZY36hwxmsssznydyxyb9kf

Genel adres (veya anahtar) nedir?

Bu, yalnızca kriptografik matematik işlevlerini kullanarak özel anahtarlardan türetilen başka bir alfasayısal Adres / numaradır.

Tersine mühendislik yapmak ve üretildiği özel anahtara ulaşmak imkansızdır.

Bu kamuya bitcoin almak için kullanılan Adres.

Bitcoin genel adresi bu şekilde görünüyor (her zaman 1 ile başlar):

1ehna6q4jz2uvnexl497me43ıkxhwf6kzm

Bu adres her zaman bitcoin almak için görülür ve yayınlanır. Kullanıcılar, bitcoins almak istedikleri kadar çok genel adres yapabilirler.

Bitcoin özel anahtarları ne için kullanılır?

Özel anahtarlar geri döndürülemez işlemler yapmak için kullanılır. Evet, geri döndürülemez!

Onlar harcama ve kimseye ve her yerde bitcoins gönderme anahtarıdır. Bu geri dönüşümsüzlük, bitcoins göndermek için özel anahtarları kullandığımızda her işleme bağlı olan matematiksel imzalarla garanti edilir.

Ve her işlem için, bu imzalar aynı özel anahtarlardan üretilseler bile benzersizdir. Bu özellik onları kopyalamayı imkansız kılar. Kullanıcı aynı özel anahtarı tekrar tekrar güvenle kullanabilir.

Dahası, imzalar matematiksel olarak bitcoin adresleriyle ilgilidir. Bu matematik ilişkisi, imzaların yalnızca bitcoins aktarmak isteyen belirli hesap sahibinin olduğunu doğrulamaya yardımcı olur.

Özel anahtarları nasıl güvende tutacağız?

Yukarıdaki teknik şeyleri anlamadıysanız sorun değil.

Özel anahtarlarınızı güvende tuttuğunuz sürece Bitcoin’i kullanabilirsiniz.

Bu dijital anahtarlar bitcoins sahipliğinde çok önemlidir. Bu anahtarlar Bitcoin ağında depolanmaz, ancak dosya/yazılım (aka cüzdanı) tarafından oluşturulur ve saklanır.

Bir cüzdan Bu anahtarları saklar. Orada cüzdan türleri bir yeri vardır ve bazı özel anahtarlar saklanır ve kullanıcı tarafından korunacak izin.

Bazıları anahtarı kullanıcı adına güvende tutar.

Web ve mobil cüzdanlar

Bitcoin pazarındaki web ve mobil cüzdan yazılım hizmetlerinin çoğu, özel anahtarınızı sizin adınıza sunucularında saklar.

Sadece şifresini çözebileceğiniz şifreli bir formda saklanırlar.

Bu tür bir cüzdanda, anahtarlarınız başkası tarafından tutulur ve eğer bu saldırıya uğrar veya çalınırsa, bitcoinleriniz gider. Bu nedenle, bu hizmetlerle uğraşırken ekstra güvenlik önlemleri almanız gerekir.

Masaüstü Cüzdanlar

Masaüstü cüzdanlar nispeten güvenlidir. Bu tür cüzdanlarda, bunları masaüstünüze yükledikten sonra, bitcoin adresinizi ve özel anahtarınızı indirilebilir ve içe aktarılabilir bir dosyada alacaksınız.

Bu içe aktarılabilir tuşlar parola korumalı ve bir bellek çubuğunda veya sabit diskte saklanabilir.

Ancak, özel anahtarın dosyasını kaybettikten sonra, bitcoins’i kaybedersiniz.

Donanım Cüzdanları

Donanım cüzdanları temelde özel anahtarlarınızı savunmasız çevrimiçi ortamdan çevrimdışı olarak saklamak için yapılan elektronik bir buluştur, böylece saldırıya uğramazlar.

Bazı donanım cüzdanları, işlemi doğrulamak için bazı banka kartlarına benzer güvenlik kartı kartlarıyla birlikte gelir. Hatta bazıları işlemlerinizi doğrulamak için küçük bir dijital ekrana sahip.

Kurcalamaya karşı dayanıklıdırlar ve sınırlı bir kullanıcı arayüzü ile gelirler. Cihazınızın yok edilmesi durumunda, yedek bir kodunuz olduğu sürece anahtarlarınızı ve bitcoinlerinizi alabilirsiniz.

Kağıt Cüzdanlar (Soğuk Hava Deposu)

Kağıt cüzdanlar sadece bir kağıt parçası üzerine basılmış özel anahtarlar Bitcoin vardır. Bitcoin genel adresini de basabilir, ancak zorunlu olarak değil. Kağıt cüzdanlar, bitcoin özel anahtarlarını çevrimdışı saklamanın etkili bir yoludur.

Onlar masaüstü veya mobil cihazlar ile potansiyel hırsızlık veya aksilik karşı kullanıcıyı korumak.

Bu tür cüzdanlar “soğuk depolama” olarak da adlandırılır, çünkü anahtarlar çevrimdışı olarak oluşturulur ve asla çevrimiçi veya bir bilgisayarda depolanmazlar.

Sonuç

Bir Bitcoin cüzdanında, en önemli şey özel anahtarınızdır, çünkü kendi olarak iddia ettiğiniz bitcoinlerin aslında sizin olduğunu kanıtlayacaktır.

Bir cevap yazın