Anasayfa » HODL Ne Demektir?
Genel

HODL Ne Demektir?

Hodl terimi bitcoin kullanıcılarının bilmesi gereken ve sık sık duydukları bir terimdir. Bitcoin yatırımcıları hodl terimine aşinadır. Kelime anlamı olarak İngilizce veya Türkçe’de herhangi bir karşılığı yoktur. Bunun sebebini yazımızın devamında bulabilirsiniz. Hodl yatırımınız değer kaybediyor olsa bile ilerde değerleneceğini düşündüğünüz ve satmayacağınızı belirtmek için kullanabileceğiniz bir kelimedir. Eğer bitcoin için hodl yapın cümlesi ile karşılaştıysanız, bu bitcoinlerinizi elden çıkarmayın, ilerleyen zamanda kar edeceksiniz anlamına gelmektedir.

  • Kripto para birimleri için kullanılan bir terimdir.
  • Varlığınızı satmayın anlamına gelir.
  • Uzun vadede kar edeceğine inanıldığını belirtmek için kullanılır.

Hodl Kelimesinin Anlamı Nedir?

Hodl kelimesinin Türkçe, İngilizce veya başka bir dilde bir karşılığı yoktur. Çünkü bu kelime tamamen bir yazım yanlışı sebebi ile ortaya çıkmıştır. Üzerinde yapılan esprili konuşmalardan sonra kripto para dünyasında bir terim halini almayı başarmış bir kelimedir.

Bitcoin’in değer kaybetmeye başladığı bir dönemde herkes elindeki bitcoinleri satmaya başlar. Ardından bitcoin ve kripto paralar hakkında fikir alışverişi yapılan bir forum sitesinde kullanıcılardan biri I am holding, yani ben tutuyorum, satmıyorum demek istemiştir. Bu cümlesi ile bitcoinin tekrar değer kazanacağını ve kar ettireceğini belirtmek istemiştir. Ancak yazarken bir yazım yanlışı yapmıştır ve “I am Hodling” olarak yorumunu forum sitesinde paylaşmıştır. Bu yorumun sahibi GameKyuubi lakaplı kullanıcı tabi ki yaptığı bir yorumun buralara geleceğini tahmin bile etmemiştir. Kısa zamanda esprili bir dille sürekli bahsi geçirilen bu cümle bir kripto para terimine dönüşmüştür. Bu yorumun ardından kısa zamanda bitcoinin hızla değer kazanmaya başlaması ve yorumun sahibi kullanıcıyı haklı çıkarması da bu cümleyi daha da popüler hale getirmiştir. Hodl kelimesi böyle bir yazım yanlışı esprisi ile kripto para piyasasına girmiştir.

Hodl Yapmanın Amacı Nedir?

Eğer kripto para birimleri hakkında yatırımcıların veya analistlerin hodl kelimesini kullandığını duyuyorsanız, bu kişiler değer kaybetmeye başlayan bitcoinlerini satmak yerine değerinin tekrar yükselmesini bekleyeceklerdir. Bitcoin ile hayatımıza girmiş olan bu kelime ethereum, litecoin, ripple gibi diğer tüm kripto para birimleri için de kullanılmaktadır.

Hodl yapmak için yatırım yaptığınız kripto para biriminin tekrar yükseleceğinden emin olmanız gerekir. Eğer yatırım yaptığınız kripto para biriminin bir süre sonra değer kazanacağına ve size kar bırakacağına inanıyorsanız hodl yapabilir, düşük değerle kripto paranızı satmak yerine yükseliş zamanını bekleyebilirsiniz. Bitcoin şimdilik hold yapan hiçbir yatırımcısını zarara uğratmamış bir kripto para birimidir. Ancak yine de temkinli ve kendinizden emin olmanızda fayda olacaktır. Bitcoin yatırımı yapmak hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız tıklayarak ilgili makaleye göz atabilirsiniz.

Bitfeks Blog

Yorum Yap

Yorum Yazmak için tıklayın