Bitcoin Pizza Günü Nedir? Neden Kutlanır?

Bitcoin, ilk ortaya çıkan kripto para birimidir. Yatırımcılarının yüzde 90’a yakını bugüne kadar kar etmiştir. Bu nedenle yatırımcıların her daim yüzünü güldüren ve yatırımı giderek artan bir kripto para birimidir. Bitcoin’in kısa zamanda artan yatırımcıları da genellikle bitcoine sadık kalmakta ve yatırımlarına devam etmektedir.

Bu sadakat ile doğru orantılı olarak bitcoin hakkında türemiş ilginç terimler ve seramoniler de vardır. Bunlardan bir tanesi de bitcoin pizza günüdür.

  1. Bitcoin pizza günü bu yıl 10. kez kutlanıyor.
  2. Bitcoin ile yapılan ilk alışverişi temsil ediyor.
  3. Bitcoin kullanılarak alınan ilk şey pizza olduğu için bu gün pizza günü olarak biliniyor.

Bitcoin Pizza Günü Ne Anlama Geliyor?

Bitcoin 2009 yılında resmi olarak kullanılmaya başlayan bir kripto para birimidir. Yatırımcılar ilk kez 2009 senesinde bitcoin ve aynı zamanda kripto para terimleri ile tanışmışlardır. 2010 yılında bitcoin borsası kullanıma açıldı. Değeri sürekli olarak dalgalanan bitcoin sadece yeni bir deneme yapmak isteyen yatırımcıların merakını gidermek için yatırım yaptığı ve keşfetme arzusuyla yatırım alan bir araç konumundaydı.

Bitcoin ile yapılan al satlar gerçekleşiyor olsa da henüz bitcoinle bir alışveriş yapılmamıştı. Ta ki 2010 yılında Laszlo Hanyecz ilk bitcoin alışverişini gerçekleştirene kadar. Bir yazılımcı olan Hanyecz bitcoinlerini kullanarak pizza aldı. Bu nedenle ilk bitcoin pizzalar için harcanmış oldu. Bu nedenle bitcoin alışverişinin başlangıcı pizza günü ismiyle her yıl kutlanıyor.

Dünyanın En Pahalı Pizzası Olarak Tarihe Geçti

Bitcoinin giderek değer kazandığından bahsetmiştik. Değerinin bugünkü hali ile kıyaslandığında Laszlo Hanyecz’in aldığı iki pizzanın değeri neredeyse milyon dolarlar ediyor. Bu nedenle dünyanın en pahalı pizzasını yemiş olan Hanyecz eminiz ki bugün çok pişman olmuştur. 10.000 BTC karşılığında alınan 2 pizzanın değeri bugün 700 milyon TL civarına denk geliyor.

Günümüzde dünyanın farklı noktalarında ve Türkiye’de bu anlamlı gün ilginç şekillerde kutlanıyor. Kimi bitcoin aracı firmaları tüm yatırımcılarına pizza firmalarından ücretsiz pizza hakkı kampanyaları tanımlıyor, kimileri ise ilgi çekici reklamlar paylaşarak yatırımcılarını gülümsetmeyi başarıyor. Bitcoin hakkında daha fazla bilgi için tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın