Fud Ne Demektir? Fud’a Neden Dikkat Etmeliyiz?

Fud, kripto para piyasasında da çok sık kullanılan bir terimdir. Yatırımcılar fud terimine borsadan da aşina olabilirler. Fud kelimesi Fear, Uncertainty, Doubt kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Bu kelimelerin Türkçe karşılığı korku, kararsızlık ve şüphe olarak çevrilmektedir. Kelimelerden de anlayacağınız gibi fud yaşanan durumlarda yatırımlarınızı riske atmamanız ve fud söylemlerine kesinlikle kulak vermeniz gerekmektedir. Fud hakkında detayları paylaşalım.

Fud’a Dikkat Edin, Yatırımınızı Kaybetmeyin.

Fud terimi kripto para dünyasında asılsız panik yaratma ve piyasaları manipüle etme anlamı taşır. Yapılan asılsız haberler ve çıkarılan spekülatif söylemler ile bir piyasanın yatırımcıları üzerinde endişe yaratılması anlamına gelir. Yatırımcılara yapılan yanlış bilgilendirme ile yatırımlarının değer kaybedeceği fikri dayatılır ve yatırımlarını geri çekmeleri sağlanır. Bu sayede piyasa değerleri de manipüle edilmiş ve düşürülmüş olur.

Bu durumu kimi zaman sosyal medya mecraları, kimi zaman haber birimleri kimi zaman da analistler yaratabilmektedir. Piyasaları hareketlendirmek için veya değer düşürüp kar etmek için farklı kişi ve kurumlar tarafından fud adı verilen kaos ortamı oluşturulur.

Fud Yaşandığını Nasıl Anlarız?

Çıkan söylentilerin gerçek mi yoksa bir fud kaosundan ibaret mi olup olmadığını anlamanız için çok basit birkaç kural bulunmaktadır. Bu kurallar sadece kripto para yatırımlarınızda değil tüm yatırımlarınızda geçerli olmalıdır. Fud ile başa çıkmanın en temel yolu paniğe kapılmamak ve sakin kalmaktır. Bu dönemi sakince atlatarak büyük bir kar elde edebileceğiniz fikrini sık sık kendinize hatırlatmayı unutmayın. Mutlaka karar almadan önce sakinliğinizi koruyun ve aşağıda yer alan basit adımları dikkate alın.

  1. Okuduğunuz haberin doğruluğunu sorgulayın.
  2. Yatırım yaptığınız piyasayı her zaman yakından takip edin.
  3. Paniğe kapılmayın.
  4. Sosyal medya haberlerine aldırış etmeyin.
  5. Hiçbir kaynağa sonsuz güvenmeyin.

Kripto paraların geçmişinde çok fazla fud olayına şahit olunmuştur. Bitcoin için, ethereum için ve diğer kripto paralar için zaman zaman bu tip saldırılar meydana gelmiştir. Kripto para sektörünün en büyük ismi olan Bitcoin de fud kaosundan en büyük darbeyi alan kripto para birimidir. Bitcoin’in son durumunu buraya tıklayarak ilgili makalemizde takip edebilirsiniz. Bu nedenle eğer paranızın, yatırımınızın veya hisse senedinizin etkileneceği bir haber veya söylentiye rastlarsanız öncelikle mutlaka doğruluğunu araştırın. Yatırım yaptığınız sektörü her zaman yakından takip ediyor olmak sizleri fud krizlerinde koruyacaktır. Bu sayede çıkan söylentilerin dedikodudan Ibaret olup olmadığını kolaylıkla gözlemleyebilirsiniz. Özellikle kripto para birimleri için unutulmaması gereken en önemli ayrıntı, kripto para birimlerinin bağımsız oluşudur. Ekonomiden, politikadan, kurum ve kuruluşlardan bağımsız olarak işleyen kripto para sistemi yaşanan olaylardan etkilenmeyecektir. Bu haberlerin ardından kaybolan yatırım değeriniz sizi korkutmasın. Sektörde yaşanan panik insanların yatırımını geri çekmesine sebep olacaktır. Ancak bu durumun geçici bir saldırının sonucu olduğunu aklınızdan çıkarmamanız gerekir.

Bir cevap yazın