Bitcoin ve geleneksel para birimleri arasındaki fark nedir?

İnsanlık tarihi boyunca, Para; takas sistemleri, fiziksel nesneler, kağıt faturaları, banknotlar, dijital para ve şimdi Bitcoin gibi merkezi olmayan kripto para birimleri dahil olmak üzere farklı biçimler almıştır.

Bitcoin ve geleneksel para birimleri arasındaki fark nedir?

Son zamanlarda, Bitcoin cryptocurrency dünyasında buzzword haline gelmiştir. Bu dijital para birimi, mal ve hizmet satın almak için geleneksel para birimlerine benzer şekilde kullanılabilir. Geleneksel para birimine benzer kullanımının yanı sıra, Bitcoin ticareti de popülerlik kazanmıştır.

Bitfeks ile banka veya kredi kartı ile güvenli ve rahat bir şekilde cryptocurrency işlemleri yapabilirsiniz.

Son birkaç ay içinde, Bitcoin fiyatları önemli ölçüde fırladı. Böylece, Bitcoin ticareti de sizin büyük miktarda para kazanmanıza yardımcı olabilir. Kulağa oldukça şaşırtıcı geliyor, değil mi? Bitcoin hakkında hala bilgi sahibi değilseniz ve bu dijital para biriminin geleneksel para birimleri üzerinde neden tercih edildiğini düşünüyorsanız, bu kılavuz tam size göre. Bitcoin’in önemli ilerlemesini anlamak için, Bitcoin ile geleneksel para birimleri arasındaki farkın ne olduğunu bilmelisiniz.

Ancak farklılıkları tartışmadan önce, Bitcoin ve geleneksel para biriminin tam olarak ne olduğunu bilmelisiniz. Hadi başlayalım!

Bitcoin Nedir?

Bu bir cryptocurrency şekli olarak bilinir, eşler arası elektronik nakit türüdür. Bitcoin başlangıçta anonim bir geliştirici tarafından tanıtıldı, Satoshi Nakamoto, 2008.

Bitcoin’i icat etmenin temel amacı, hükümetler ve diğer finansal kurumlar gibi merkezi otoritelerden tamamen bağımsız bir çevrimiçi değişim ödeme sistemi aracı oluşturmaktı.

Geleneksel para birimi nedir?

Hükümet ve mali otoriteler tarafından verilen para geleneksel para birimi olarak adlandırılır. Buna, mal ve hizmet satın almak için kullanılan veya bir değişim aracı olarak kullanılan banknotlar ve madeni paralar dahildir.

Geleneksel para birimi örnekleri, emtia parası ve fiat parası da dahil olmak üzere iki parasal sistemi içerir.

Bitcoin ve geleneksel para birimleri arasındaki fark

Merkezileşme ve Ademi Merkeziyet

Fiat para veya geleneksel para birimleri, merkez bankaları, hükümetler, ticari bankalar ve MasterCard veya VISA card gibi diğer ödeme işlemcileri tarafından kontrol edilen merkezileştirilmiştir. Bu aracılar para üzerinde yetki sahibidir. Merkezileşme nedeniyle, bu kuruluşlar işlemlerinizin onaylanıp onaylanmayacağına, paranın diğer kuruluşlara veya kişilere gönderilip gönderilemeyeceğine karar verir.

Aksine, Bitcoin merkezi değildir ve bu nedenle kimse bu dijital para birimini kontrol edemez. Bu, Bitcoin’i bağımsız bir eşler arası para birimi haline getirir. Ayrıca, şifreleme teknikleri bitcoin nesil düzenleyen bu cryptocurrency dağıtılır. Bu dijital para birimi, merkez bankaları ve hükümetlerin paralarını üzerinden uyguladığı aşırı kontrol nedeniyle rahatsız olan insanlar için idealdir.

Doğrulama

Geleneksel para biriminde, işlemler finansal kurumlar tarafından sağlanan özel kodlar kullanılarak yapılır. Ancak, Bitcoin işlemleri algoritmalar tarafından oluşturulan bir dijital imza gerektirir.

Gizli

Banka kartınızı veya kredi kartınızı kaydırdığınızda olduğu gibi geleneksel para birimini kullanırken, kişisel verileriniz hükümetler, bankalar ve işletmeler tarafından izlenebilir. Bununla birlikte, Bitcoin gibi kripto para biriminde, kullanıcının kişisel bilgilerini taşımaz ve bu nedenle kullanıcılara anonimlik sağlar. Ayrıca, kimlik hırsızlığı şansı önemli ölçüde bu gizlilik nedeniyle azalır.

Düşük Ücretler

Geleneksel para biriminde, bankalar gibi merkezi otoriteler yüksek işlem ücreti alır; Bununla birlikte, Bitcoin’in işlem maliyeti önemli ölçüde daha düşüktür. Ayrıca, geleneksel para biriminin aksine, Bitcoin çok az ücretle küresel işlemlere izin verir.

İşlem Yolu

Geleneksel para birimlerinde, tüm işlem yolu merkez bankaları ve hükümetler gibi güvenilir üçüncü şahıslar tarafından izlenir. Bununla birlikte, Bitcoin işlem yolları Blockchain’de ledger tarafından izlenir. Not, bu defter, yetkili kullanıcılar tarafından korunurken, genel erişimede açıktır.

Volatilite

Bitcoin fiyatları talep ve arz üzerine kuruludur. Bitcoin döviz kuru, talep ve arz eğilimlerine bağlı olarak büyük ölçüde dalgalanmaktadır.

Ancak, fiat paradan farklı olarak, Bitcoin enflasyon gibi ekonomik koşullardan etkilenmez. Bitcoin bağımsız olarak ve geleneksel para birimi sisteminin dışında bulunur; Bu nedenle, Bitcoin’in değeri herhangi bir ekonomik veya politik durumdan etkilenmez.

Dahası, dolar, Euro, Yen gibi her türlü geleneksel para biriminin sınırsız bir kaynağı vardır; bununla birlikte, Bitcoin’in sabit bir numarası vardır, yani bu kripto para biriminin sınırlı paraları vardır (yani 21 milyon). Bu sabit sayı, Bitcoin’in devalüasyonundan kaçınmasına yardımcı olur.

Son Olarak;

Yukarıda belirtilen Bitcoin ve geleneksel para birimleri arasındaki temel farklardır. Şüphesiz, hem geleneksel hem de dijital para birimi sistemleri birbirinin yanında bir arada bulunur. Ayrıca, hem para burada kalır. Bununla birlikte, Bitcoin’deki sürekli artış nedeniyle, birçok banka ve Hükümet işlem ücretleri gibi belirli alanları yeniden düşünüyor.

Yani, Bitcoin satın almayı düşünüyorsanız, Bitfeks bu dijital para birimini satın almak için uygun, kullanımı kolay ve güvenli bir platform olabilir.

Bir cevap yazın